Şiiler, sınır ötesinden tedirgin

  • Giriş : 26.07.2006 / 00:00:00

Şii İttifakı'nın sözcüsü,Türkiye'nin Irak'da sınır ötesi operasyon düzenlemeye hazırlanmasından rahatsız olduklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İttifak'ın resmî sözcüsü Hasan El Sandid, CİHAN'a verdiği özel mülakatta, Irak'ın bir federal devlet olduğunu ve kuzeydeki Kürt yönetiminin, siyasî ve diplomatik alanlarda zayıf olmasından dolayı Türkiye ile zaman zaman sorunlar yaşadığını hatırlattı. El Sandid, Türkiye'nin terör örgütü PKK'ya karşı operasyon düzenleme gerekçesiyle Irak topraklarına girmeye hazırlanmasından rahatsız olduklarını ifade etti.
Terör örgütünün Irak'ın kuzeyinde bürolarının olduğunu ve bunun dışında karargahlar kurduğunun malum olduğunu söyleyen Şii İttifakı sözcüsü şöyle konuştu: "PKK ciddi bir sorun. Ancak iki ülke olarak karşılıklı bu sorunu çözümü için komisyonlar oluşturmamız gerekiyor. Sorunun çözümündeki muhatap da topraklarına operasyon yapılması düşünülen ülkedir. Oysaki Türkiye bu konulardaki tüm resmî görüşmelerini bizim dışımızda yapmaktadır. Biz asla PKK'nın bizim topraklarımız üzerinde komşu ve dost ülke Türkiye'ye saldırılar düzenlemesini kabul etmeyiz. Ancak kuzeydeki federal yapının, siyasi ve diplomatik alandaki zayıflığı bu sıkıntıların yaşanmasına neden olabiliyor."

Sözcü El Sandid, Irak'ta PKK'lıların barınması nedeniyle Türkiye'nin orduyu alarma geçirmesi ve sınıra yığınak yapmasını ise kabul edemediklerini söyledi. El Sandid, "Türkiye bugün sınır ötesi harekât düzenlerse, yarın da İran, bir başka gün de Suudi Arabistan, bir başka gün de bir başka ülke Irak sınırları içinde operasyonlar düzenlemeye kalkar. Bu da kabul edilemez bir şeydir" şeklinde konuştu.

İsrail'in iki askerin kaçırılması nedeniyle Lübnan'a saldırı düzenlediğini hatırlatan Şii siyasetçi, Türkiye'nin bunu örnek göstererek sınır ötesi harekât düzenlememesi gerektini ifade etti ve "Mevcut gerilimi daha da arttırmanın kimseye bir getirisi olmayacaktır " ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin Bağdat hükümeti ile iyi ilişkiler kurması gerektiğini söyleyen Sandid, " Biz iki ülkenin ortak bir komisyon kurarak, bölgede tespitler yaptıktan sonra, hazırlanacak olan rapor doğrultusunda hareket etmesinden yanayız" açıklamasında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious