Şiiler Ortadoğu krizi için ayaklandı

  • Giriş : 04.08.2006 / 00:00:00

Yüzbinlerce Şii, Bağdat'ta Lübnan ve Hizbullah için yürüdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başkent Bağdat'ta, Şii Lider Mukteda El Sadr'a bağlılığıyla bilinen, Sadr Semti'ndeki Lübnan'a ve Hizbullah'a destek gösterisine, Sadr'ın basın bürosundan yapılan açıklamaya göre, yaklaşık 350 bin kişi katılırken, Lübnan'a ve Hizbullah'a destek gösterilerinin en büyüğü gerçekleştirildi. Göstericilerin tamamı kefen giyerek, Lübnan için ölmeye hazır olduklarını söylediler.

"Allah Allah, zafer Hizbullahındır", "Hizbullah'la Mehdi Ordusu aynı saftadır", "Dayan Nasrallah, Mehdi Ordusu gelecek" sloganlarının atıldığı mitingde, herhangi bir olay yaşanmazken, 350 bin Şii İsrail bombardımanı altındaki Lübnan'a destek için İsrail ve ABD bayrakları yaktılar. Göstericilerin büyük bir bölümü gösteri alanına beyaz kefenleri ile geldiler.

Yaklaşık 350 bin kişinin katıldığı gösteride yoğun güvenlik önlemleri alındığı için taşkınlık yaşanmazken, protestocular ellerinde Hizbullah bayrakları ve örgütün lideri Hasan Nasrallah'ın resimlerini taşıdılar.

Cuma Namazı için Sadr Camii'nde toplanan yüz binler birlilkte namaz kıldılar. Cuma Namazı'nda halka seslenen ve "Seyit" diye adlandırılan din alimleri, gösteriler süresince taşkınlık yapılmaması için göstericileri uyardı. Cuma Hutbesi'nde, Mehdi Ordusu'nun Filistin, Lübnan ve Nasrallah için şavaşmaya hazır olduğu belirtilirken, İsrail'in tüm dünyanın gözleri önünde işlediği eylemlerinde terör eylemleri olduğu kaydedildi.

Mukteda El Sadr Sözcüsü Seyit Hazım El Hazemi, gösteride yaptığı konuşmada, "Mehdi Ordusu, Müslüman kanı dökenlere karşı savaşmaya hazırdır. Kefenlerimizi giydik, Hizbullah yalnız değilsin, Nasrallah biz bu savaşta senin safındayız. Ey dünya gözlerini daha ne kadar kapatacaksın. Lübnan'da günahsız insanlar ölüyor. Mehdi Ordusu artık herşeye hazırdır." dedi.

Miting için Basra, Kerbala ve Kerkük kentlerinden birçok Sadr yanlısı Bağdat'a akın etti. ABD askerleri mitingin yapıldığı Sadr Semti'nde geniş güvenlik önlemi aldı.

Sadr Semti'nin tüm girişleri, Mehdi Ordusu milisleri tarafından kontrol altına alındı. Olası bombalı araç ve canlı bomba saldırılarının önüne geçebilmek için Mehdi Ordusu milisleri 7 ayrı arama noktası oluşturarak insanların üstünü tek tek aradı. Sadr Semtine araçların girişine izin verilmezken, 4 ABD helikopteri de havadan kontrol yaptı

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious