Şiir eylemcileri ağlattı

  • Giriş : 09.07.2006 / 00:00:00

Hastanın annesi, okuduğu şiirle eyleme katılanları gözyaşlarına boğdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Subakut Sklorezon Panansefalit - Kızamık Virüsü(SSPE) hastalarının ve yakınlarının katıldığı protesto eyleminde, bir annenin hasta oğluna yazdığı şiir, protesto eylemine katılanları gözyaşlarına boğdu.
Türkiye'nin çeşitli illerinden Ankara'ya gelerek Abdi İpekçi Parkı'nda toplanan SSPE hastaları ve yakınları, Sağlık Bakanlığı'nı protesto ettikten sonra, Bakanlığın kapısına siyah çelenk bıraktı.

Eyleme katılanlara hitap eden Nazmiye Civelek, 4 yaşında SSPE hastalığına yakalanan 12 yaşındaki oğlu Emrihan'a hitaben yazdığı "Oğluma" adlı şiiri okudu. Nazmiye Civelek, şiiri okurken gözyaşlarını tutamadı. Bu sırada, eyleme katılan diğer hasta yakınları da ağlamaya başladı. Hasta çocuğun annesi, şiiri okuyup bitirdikten sonra, eyleme katılanlardan alkış aldı.

13 yaşında iken, SSPE hastalığına yakalanan 22 yaşındaki Kebire Bitin, hastalığın Türkiye'de tedavi edilememesi nedeniyle yatağa bağımlı yaşıyor. Kebire Bitin ile birlikte eyleme anne Necla Bitin, kızının hastalığa yakalandıktan sonra, vücudunu kullanamadığını, yemek yemekte bile zorlandığını ifade ederek, bu durumun sorumlusu olarak Sağlık Bakanlığı yetkililerini gösterdi. Necla Bitin, kızının bu hale gelmesinde, yapılan kızamık aşısının bayat ya da fazla dozda verilmesinden kaynaklandığını öne sürdü.

Konuşmaların bitmesinden sonra, emniyet güçlerinin izin vermesiyle hasta yakınlarından bir grup, iki adet siyah çelengi Sağlık Bakanlığı'nın önüne bıraktı.

SSPE hastalığına, kızamık geçirildikten sonra beyne yerleşen virüs neden olurken, virüsün, hastalığın bitiminden sonraki 10 yıl içinde tekrar aktif hale geçtiği ve beyinde büyük tahribata yol açtığı bildirildi. Hastalığın kesin tedavisi mümkün olmazken, virüsün yayılmasını geciktiren ilaçlarla hastalığın seyrinin yavaşlatılabildiği belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious