Şiir yağmur altında ıslanmaktır!

  • Giriş : 14.11.2006 / 00:00:00
  • Güncelleme : 31.08.2016 / 02:41:24

İrfan Karabulut’un ‘Kafdağı’ isimli kitabı yayınlandı. Kitapta Karabulut’un kaleme aldığı şiirler yer alıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şiir ve edebiyata sevgimin kaynağı annemdir” diyen gazeteci-yazar İrfan Karabulut ilk şiir yazdığı günü şöyle anlatıyor:

“Memleketim Sivas’ın soğuk bir dam odasında kocası vurularak öldürülmüş 27 yaşında kimsesiz bir kadının 4 çocuğuna sarılarak onları ısıtmaya çalıştığını ve yetiştirme yurdu yetkililerini evinden kovarak yetkililere çocuklarını vermek istemediğini canlandırın gözünüzde... Bu ölüm haberinden sonra tarlalarda çalışmaya başlayan, gece gelip en büyüğü 9 yaşında olan 4 çocuğuna ekmek yapan bir anneyi düşünün. İşte benim çocukluğum böyle bir ortamda geçti. Hiç unutmuyorum. Kış ayazlarını başladığı bir güz günündeyiz. 5. sınıfta okul birincisiyim ve öğretmenlerimizle Sivas merkeze bir bilgi yarışmasına gideceğiz. Alabildiğine yağmur yağıyor. Köyümün aşağı taraflarında annemi gördüm. Köyün ineklerini otlatmaya götürüyor. Her tarafı ıslanmış. İncecik entarisi ile üşüyor, sağa sola kaçan inekleri toparlamaya çalışıyor. Bu hal çocuk muhayyilemde derin tesir bıraktı. Koştum annemin yanına sarıldım ve ilk şiirimi yazdım.

“Gurbetin yalnızlık eli değince gönlüne,
Siler gözlerimin yaşını anam
Sensizlikle yüreğim lime lime
Neden yüklendin dünyanın kışını anam.”

Şiiri; “Şiir yağmur altında ıslanmaktır” sözleriyle tasvir eden Karabulut, şiirin yağmur altında ıslanmak ve ıslanırken de yağmurun dokunuşlarını melek kanadı hissinde algılamak gibi bir şey olduğunu ifade ediyor. Yazdığı şiirleri meleklercesine Kaf dağına yolculuğa çıkmaya benzeten Ankara Temsilcimiz Karabulut, her insanın yüreğinin derinlerinde bir Kafdağı hayali olduğunun altını çiziyor.

Lise sonrası Sibirya’ya eğitim almaya gittiğini ve orda da şiir ve yazı yazmaya devam ettiğini ifade eden İrfan Karabulut, o dönemlerde bir Tatar gazetesi olan “yanı haber” de Tatarca şiirler yazmaya başladığını anlatıyor. Karabulut, 2000 yılında “Zümrüdü Anka’nın kanatları” isimli şiir kitabı ile “Türk dünyası medeniyetler birliği” derneğinden Türkiye’nin en genç şairi unvanını almış.

Şu anda “İçimin âhı, Zümrüdü Anka’nın kanatları ve Kafdağı” isminde 3 şiir kitabı bulunan Karabulut’un, “Sibirya hatıraları” isminde baskıya hazırlanan birde beklemede kitabı var.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious