Şiirin Sultanları Çırağan'da

Şiirin Sultanları Çırağan'da.10391
  • Giriş : 04.11.2008 / 21:53:00

Edebiyatçı ve akademisyen Prof. Dr. İskender Pala'nın hazırladığı ''Şiirin Sultanları'' adlı sergi, Çırağan Sarayı Sanat Galerisi'nde açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Serginin açılışında konuşan Prof. Dr. Pala, Osmanlı sultanlarının şair olduklarının pek bilinmediğini vurgulayarak, böyle bir serginin zihinlerde ayrı bir pencere açacağı düşüncesiyle bu işe giriştiğini dile getirdi.

Pala, ''Osmanlı padişahları bu zarafeti, bu güzelliği bize sunarken, bir taraftan savaşın bir taraftan sözün sultanı olarak yaşadılar'' diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Vekili Ahmet Selamet de 103 Osmanlı padişahından 33'ünün şair olduğunu burada öğrendiğini dile getirerek, ''Daha öğreneceğimiz çok şey var. Bugün bunu öğrendik. İskender Pala ve ona yardımcı olan ekibe teşekkür ediyoruz. Bu bir ilk, ama bunun devam etmesini istiyoruz'' şeklinde konuştu.

Açılışta daha sonra Ruhi Ayangil ve Ayangil Topluluğu, sultanların eserlerinden oluşan musiki dinletisi sundu.

27 Osmanlı sultanının portreleriyle birer şiirinin Türkçe, İngilizce ve Arapçasının yer aldığı kronolojik sergi, 16 Aralıka kadar gezilebilecek.

Öte yandan, açılışa geleceği duyurulan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın, başka bir programı dolayısıyla katılamadığı öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*