Siirtli genç kadının dramı

  • Giriş : 15.03.2007 / 00:00:00

Konya'da, ŞEFKAT-DER Kadın Sığınma Evinde kalan 28 yaşındaki bir kadının, 13 yıl önce amcasının oğluyla evlenmesinden sonra başına gelmeyen kalmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yaklaşık 5 aydır Kadın Sığınma Evinde kalan H.Ö. (28), 15 yaşındayken Siirt'te amcasının oğluyla zorla evlendirildiğini söyledi.

Evliliğinde hiç mutlu olamadığını ifade eden H.Ö, amcasının oğlu olmasına karşın eşinden sürekli dayak yediğini, şiddete maruz kaldığını anlattı.

Bu sürede bir erkek çocuklarının dünyaya geldiğini, ikinci çocuklarına hamileyken de 2003 yılında eşi tarafından kapı önüne konulduğunu belirten H.Ö, şunları kaydetti:

“Antalya Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne başvurdum ve orada 6 ay devlete ait bir kadın sığınma evinde kaldım. Bu süre içinde şu anda 8 yaşında olan oğlumun kalp ameliyatını yaptırdım ve şimdi 3.5 yaşında olan kızımı doğurdum. 6 ay sonra ailem beni kabul eder düşüncesiyle Siirt'e gittim. Orada yaklaşık 2 yıl kaldıktan sonra ailem, çocukları eşime bırakmam durumunda bana bakacaklarını aksi takdirde laf, söz olacağı gerekçesiyle evde kalamayacağımı söylediler.”

KİMSEYE KENDİNİ KABUL ETTİREMEDİ

Bunun üzerine amcasının (kayınpederi) yaşadığı Alanya'ya gittiğini ve eşiyle görüştüğünü anlatan H.Ö, eşinin boşanma davası açtığını öğrendiğini ve amcası tarafından eve kabul edilmediğini söyledi.

Eşinin çocuklarını almak istemediğini ifade eden H.Ö, “Çocuklarımı eşime bırakmak istedim 'evlatlık veririm' diye kabul etmedi. Çocukları eşim almayınca ailem de kabul etmedi. Ben çocuklarımı nasıl bırakırım? Eşim ve ailem kabul etmeyince yine Antalya Kadın Sığınma Evine gittim. Burası da daha önce 6 ay kaldığım için kabul etmedi. Eşim, anne ve babam ile devlet beni kapı önüne koydu” dedi.

Çaresiz sığınacak yer ararken bir kadının aracılığıyla ŞEFKAT-DER Başkanı Hayrettin Bulan'a ulaştığını ve 2006 Kasım ayında Konya'ya geldiğini belirten H.Ö, “Devletin bizim gibi ortada kalan kadınlara sahip çıkmasını istiyoruz. 2 çocuğumla ortada kaldım. En güvendiğim kişiler, devlet bile bana acımadı” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious