Siirt'te yüzey araştırmaları başlıyor

  • Giriş : 09.11.2006 / 00:00:00

Ilısu Baraj Gölü'nün tamamlanmasıyla sular altında kalacak arazilerde tarihi ve kültürel eserlerin araştırılmasına devam ediliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ekip başkanı Boran, Ilısu Baraj Gölü sahası altında kalacak arazilerin büyük bölümünün Siirt'e ait araziler olduğunu söyledi.

Boran, Siirt'te 7 yıldan beri çalışma yaptıklarını belirterek, "Bu yıl çalışmalarımızı Ilısu Baraj Gölü altında kalacak arazilere ayıracağız. Buralardaki tarihi ve kültürel eserleri inceleyip rölevelerini çıkaracağız." dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü'ne Siirt'te su altında kalacak tarihi eserlerin önemli olanlarının taşınmasına ilişkin bir proje de sunacaklarını anlatan Boran, "Botan Nehri vadisinde ayakta olan 3 köprü, 4 han ve 1 tarihi kervan yolu bulunuyor. Bunların taşınmasını önereceğiz. Bunlar, Siirt il merkezinin uygun bir yerine taşınarak gelecek nesillere aktarılabilir." dedi.

Boran, merkez ilçe, Baykan, Pervari ve Aydınlar ilçelerindeki incelemelerini tamamladıklarını belirterek, gelecek yıldan itibaren Kurtalan, Erzen yeraltı şehrinde tahminen 15 yıl sürecek kazılara başlayacaklarını bildirdi.

Boran, yüzey araştırmalarının Kültür ve Turizm Bakanlığı ile DSİ Genel Müdürlüğü'nün destek ve izniyle 10 kişiden oluşan bir ekip tarafından gerçekleştirileceğini ve çalışmaların 2 hafta süreceğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious