''Siirt'ten şikayet mektubu'' haberi yalan çıktı

''Siirt'ten şikayet mektubu''  haberi yalan çıktı.20358
  • Giriş : 02.03.2008 / 18:09:00

Başbakanlık Basın Merkezi, bugün bir gazetede, ''Siirt'ten şikayet mektubu'' başlığıyla yayımlanan haberde yer alan iddialarla ilgili bir açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Açıklamada, haberde, Siirt'in Bostancık ve Yağmurdere'deki TOKİ uygulamalarıyla ilgili bazı iddialara yer verildiği anımsatılarak, söz konusu haberde, ''konuyla ilgili olarak Emine Erdoğan'a daha önce şikayet mektupları ulaştığı iddiasının tümüyle asılsız ve gerçek dışı olduğu'' bildirildi.

Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, Emine Erdoğan'a bu konuda hiçbir zaman hiçbir surette, ne mektupla ne de şifahi olarak herhangi bir şikayet ulaşmadığı kaydedildi.

Ayrıca, haber konusu iddiaların, ''(Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Siirt Belediye Başkanı Mervan Gül'le vefa ilişkisi) gibi yanlış ve haksız yorumlara sebebiyet verecek şekilde takdim edildiği'' ve bunun kabul edilemez bir yakıştırma olduğu ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:

''Sayın Başbakanımız, hangi kademede ve siyasi anlayışta olursa olsun milletimize hizmet eden her kişi ve kuruma karşı vefa göstermiştir, göstermeye devam edecektir.

Aynı şekilde, kim yaparsa yapsın milletimizin menfaatlerine hizmet etmeyen, imtiyaz ya da ayrımcılığa dayanan hiçbir talep, anlayış ve uygulamayı tasvip etmemiş, bulunduğu makamın gerektirdiği sorumlulukla bu tür iddiaların takipçisi olmuştur.

Bu çerçevede, söz konusu haberde yer alan iddialar, tarafları nezdinde araştırılmış ve ilk aşamada aşağıdaki bilgilere ulaşılmıştır:

Siirt ili geneli değerlendirildiğinde, TOKİ tarafından Doluharman Tarımköy ve Bostancık Tarımköy uygulamaları olmak üzere toplam 225 adet konuta yönelik Tarımköy uygulaması başlatılmıştır.

Yine, Siirt ili genelinde Eruh, Cintepe, Merkez Pınarca köyü ve Merkez Evren'de de uygulamaya yönelik çalışma başlatılmış, ancak yeterli talep sağlanamadığı için bu projeler iptal edilmiştir.

Siirt Bostancık Tarımköy projesi, bölgedeki baraj uygulamasından etkilenen yöre halkı için düşünülmüş, valilik nezdinde araştırma yapılmış, hatta bununla ilgili TOKİ Başkanı Sayın Erdoğan Bayraktar bizzat bölgeye giderek araştırma yaptıktan sonra projenin hayata geçirilmesine yönelik çalışmaları başlatmıştır.

Bu çalışmaların başladığı tarih Siirt ilinin şu andaki Belediye Başkanı Sayın Mervan Gül'ün seçildiği Mart 2004 tarihinden öncesine dayanmaktadır.

Bununla birlikte projede ve bölgede yaşanan satış güçlüğü göz önüne alınarak Mervan Gül seçildikten sonra söz konusu proje, belediye ile koordineli olarak yürütülmüştür.''


-PROJE-


Projede öncelikle 150 konut üretilmesi öngörülmüş olmakla birlikte, yeterli talep oluşmaması sebebi ile bu rakamın 62 konuta indirildiğini belirtildiği açıklamada, söz konusu Tarımköy Projesi'nde hak sahiplerine ilişkin listelerin ilgili Belediye Başkanlığı tarafından TOKİ'ye iletilmekte olup, TOKİ tarafından hak sahiplerinin sözleşme imzalamasının sağlandığı kaydedildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Siirt Bostancık Tarımköy projesinde anılan konutlar, haberde iddia edildiği gibi villa niteliğinde olmayıp yaklaşık 90 metrekarelik köy evleridir.

TOKİ tarafından bugün itibariyle ülkemizin 22 bölgesinde Tarımköy yapılmakta olup, yaklaşık 40 adet bölgede de bu uygulamanın hayata geçirilmesi planlanmaktadır.

Yaşanan sorunlar sebebiyle yeni hayata geçirilen Tarımköy uygulamalarında önce talep toplanmakta, yeterli talep oluşursa ihalesi yapılarak satışı gerçekleştirilmektedir.

Siirt Yağmurtepe'de ise kentsel dönüşüm projesi hayata geçirmeye yönelik olarak arsa temini için arayışlara geçilmiş ancak uygun arsa temin edilememiştir. Bununla birlikte, ilgili belediye söz konusu projenin uygulanabilmesi için TOKİ'ye habere konu edilen araziyi devretmiştir. Ancak, bu arsa ile ilgili TOKİ'ye intikal eden şikayetler göz önüne alınmış ve proje iptal edilerek arsa iade edilmiştir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious