Şike iddiaları Bakan'ı üzüyor

  • Giriş : 29.07.2006 / 00:00:00

Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, ortaya çıkan "şike iddalarından" büyük rahatsız duyduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ataköy Olimpiyatevi'nde yapılan İstanbul Olimpiyat Oyunları Hazırlık ve Düzenleme Komitesi toplantısının ardından çıkışta basın mensuplarının sorularını cevaplayan Bakan Şahin, "Bu şike iddiaları daha öncede gündeme geldi. İlgili federasyonun bu konunun üzerine ciddiyetle gitmesi gerekiyor. Gerekli komisyonların oluşturup şimdiye kadar tespit edip bazı sonuçlara varması gerekiyordu. Bu yapıldı da bizim haberimiz mi yok ? O konuda şu anda bilgi sahibi değilim" dedi.

Bir hafta sonra başlayacak Süper Lig öncesi şike iddalarının kamu vicdanını ve kendisini rahatsız ettiğini vurgulayan Bakan Şahin, "''Böyle bir havada, böyle bir atmosferde yeni sezona başlarken bir huzursuzluk duyuyorum. Ama bütün bu iddiaların üzerine gitmesi gereken özerk federasyondur. Ben de Spordan Sorumlu Bakan olarak bütün bu iddiaların soruşturulması, araştırılması için bir dosyayı bir üst yazıyla kendilerine intikal ettirdim. Ayrıca ben bütün bu çalışmalarda yardımcı olur düşüncesiyle Başbakanlık Teftiş Kurulunun da bir soruşturma yapmasını Başbakanlık'tan istedim. Sayın Başbakanımız uygun gördüğü takirde belki pazartesi günü Başbakanlık Teftiş Kurulu da bu iddiaları araştırmak üzere görevlendirilecek.'' diye konuştu.

Şike ile ilgili bazı kişilerin iddialarının basında sıkça yer aldığını ifade eden Bakan Şahin, kendisine şu ana kadar bir belge ve bilgi gelmediğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"''Basına intikal eden haberler bağlamında bu konuyla ilgili bilgi sahibiyim'' diyen Şahin, ''Herhangi bir kişi, herhangi bir kurum bana 'Şöyle bir şikeye tanık oldum Sayın Bakanım, bunun üzerine gidin' diye müracaat etmiş değil. Hatta bu konuda basında demeci yayınlanmış kişilerden 'Eğer çekiniyorsanız açıklama yapmaktan, gelin bana, her türlü devlet güvencesini vereceğim' diye haber gönderdiğim kişiler de olmuştur, kimse gelmemiştir.''

Yasaların Spordan Sorumlu Devlet Bakanı'nın şike konusunda bile doğrudan araştırma, soruşturma görevini vermediğini belirten Bakan Şahin, "Böyle birşey yapmaya kalksak hemen uluslararası federasyonlar devreye giriyor. Siyasetçilerin spora müdahelesi şeklinde yorumlar ortaya çıkıyor. Bize yasa ile böyle bir yetki verilse uluslararası federasyonlar itiraz edecektir" dedi.

"BAŞKANLARIMIZ GELECEK YIL ÖNCESİ BİR ARAYA GELSİNLER"

Kulüp başkanlarının lig başlamadan önce bir araya gelmelerini isteyen Bakan Şahin, "Bazı konular üzerinde ortak karar almaları gerekiyor. Şike, küfür, şiddet olaylarına karşı birlikte hareket etmelilerki güzel bir sezon izleyelim. Şu günlerde konuşulan şike olaylarının tekrar konuşulmaması ve yenilerinin gündeme gelmemesi için birlikte hareket edip kararlar almaları gerekiyor" driye konuştu. Bakan Şahin, "İngiltere'de son 30 yılda 19 takımın şampiyon olduğunu hatırlatarak, bizde ise sadece üç takım şampiyon oldu. Anadolu'dan şampiyonlar çıkmasını istiyorum" diye konuştu.

"Galatasaray ŞAMPİYONLAR LİGİ MAÇLARINI ATATÜRK OLİMPİYAT STADI'NDA OYNAMAK İSTİYOR"

Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Atatürk Olimpiyat Stadı'nda Galatasaray Kulübü'nün Şampiyonlar Ligi maçlarının bir kısmını veya tamamını oynamak istediğini açıkladı.

Bugün yapılan toplantıda Atatürk Olimpiyat Stadı'nda Galatasaray'ın oynama isteğinin de görüşüldüğünü kaydeden Şahin, ''Galatasaray Kulübü bununla ilgili sözleşme talebinde bulundu. Diğer kulüpler için kira açısından neyi talep ediyorsak, Galatasaray'dan da onu talep edeceğimizi ve kendileriyle sözleşme yapabileceğimizi ilettik. Genel koordinatörümüze talimat verdik, Galatasaray ile bir sözleşme yapma yetkisini kendisine tanıdık'' diyerek sözlerini tamamladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious