Şike iddiaları

  • Giriş : 22.12.2006 / 00:00:00

Teftiş Kurulu 'şike iddiaları' raporunu tamamladı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Teftiş Raporu'nda Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy yönetiminin 'iddialara kayıtsız kaldığı' iddia ediliyor.

İddiaların ciddiyetine karşın Federasyon'un görev ve sorumluluğunu yerine getirmediği kanaatine varan Başbakanlık müfettişleri Genel Kurul'u toplantıya çağırma önerisinde bulundu. Teftiş Raporunda Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in Genel Kurulu toplantıya çağırmasıyla ilgili yetkisine hatırlatma yapılıyor.

Başbakanlık Teftiş raporunda yer alan en ilginç öneri ise kulüp yöneticilerinde aranması gereken vasıflarla ilgili. Raporda, "Kulüp yöneticiliğinin, kişisel çıkar ve itibar temini için basamak yapmayı düşünmeyecek güç ve itibara sahip, dürüst ve ahlaklı olmak gibi mümtaz özelliklere sahip şahıslardan oluşturulması için belirli şartlar getirilmeli." cümleleri dikkat çekiyor.

Başbakanlık Teftiş Kurulu geçtiğimiz yıl da Haluk Ulusoy yönetiminin Trabzon'daki bir inşaat işinde 1.5 trilyonluk usulsüzlük yapıldığı tespitine raporunda yer vermiş, bunun üzerine Cumhuriyet Savcılığı soruşturma açmıştı.

2000-2001 sezonunun 32. haftasında oynanan Galatasaray-Ankaragücü maçında Fenerbahçe tarafından Sarı - kırmızılıların rakibi olan futbolculara 300 bin dolar teşvik pirimi dağıtıldığı iddiası gazetelerde yer almıştı. Başbakanlık Teftiş Kurulu raporunda bu iddiayla ilgili Federasyon yönetimi görevini yerine getirmemekle itham ediliyor. Federasyon yönetimi için "Somut bir teşvik pirimi iddiası karşısında görev ve sorumluluğu zamanında ve gereğince yerine getirmediği" ifadelerine yer veriliyor.

Müfettişlerin ele aldığı bir başka iddiada 22 Temmuz 2006'da gazetelerde gündeme gelen Süper Ligin 31. haftasında oynanmış olan Samsunspor-Ankaragücü maçıyla ilgili. Bu maçla ilgili çıkan şike iddialarına karşı da Federasyon'un gerekli işlemi yapmadığı tespitini dile getiren rapora giren ifadeler şöyle: "Samsunspor-Ankaragücü lig maçı öncesi kulüp üyesi olduğu belirtilen Mehmet Kemal Ünsal isimli şahsın Adnan Ölmez'i Ankara'ya çağırarak Asal Oteli'nde pazarlık yaptığı iddiasının yeterince araştırılmadığı, Türk futbolunda şaibe iddialarını araştırmakla görevli şahıs hakkında maç satma iddiasına karşın en önemli tanığı olduğu belirtilen Adnan Ölmez'in beyanlarına her nedense itibar edilmediği, Vatan gazetesinde yer alan haberlerin gerçek dışı ve haksız olduğuyla ilgili bir mahkeme kararı da bulunmadığı halde yönetim kurulu üyesi Mehmet Kemal Ünsal'ın ligin düşme hattındaki Ankaragücü ile oynanacak maç için 715 milyar (500 bin dolar) verme-satma pazarlığı yaptığı, suç sayılan bu fiil iddiasının somuta dayanmadığı gerekçesiyle gereği yapılmayarak görev ve sorumluluğun yerine getirilmediği..."

14 Mayıs 2006'da oynanan Fenerbahçe-Denizlispor maçı da teftiş kurulunda değerlendirilmeye alınan maçlardan. Çıkan olaylar sebebiyle 20 dakika kesintiye uğrayan maçla ilgili hakem ve gözlemci raporlarını kendi raporlarında da dile getirerek hatırlatan Başbakanlık müfettişleri, bütün bunlara rağmen "herhangi bir caydırıcı cezai işlem uygulama gereği görülmemesi"ni de eleştiriyor.

Teftiş Raporunun sonuç bölümünde Mehmet Ali Şahin'e yetkisi hatırlatılırken, "3813 sayılı kanunun 5 maddesinde ifade edilen genel kurul gerektiğinde Spordan Sorumlu Bakanın çağrısı üzerine toplanır hükmü çerçevesinde gereğini takdir ve ifası..." deniliyor.

- RAPORDAKİ DİĞER ÖNERİLER -

* Fahri olarak görev yapmakla birlikte zaman ve imkanlarını tahsis ederek Futbol kulübüne yönetici olmak isteğinde olan kişilerin eğitimle sporun medeni bir rekabet ve yarışma olduğu bilincinde, kulüp yöneticiliğini kişisel çıkar ve itibar temini için basamak yapmayı düşünmeyecek güç ve itibara sahip, dürüst ve ahmaklı olmak gibi mümtaz özelliklere sahip şahıslardan oluşturulması için belirli şartların yerine getirilmesini.

* Kulüplerin gelir ve giderlerin denetiminin daha sağlıklı biçimde yapılabilmesi,

* Kulüplerin bağış gelirleri, yayın gelirlerinin takibi

* Tartışmalı desteklere girmesinin önlenmesi

* Borçlanmalarına kesin sınır getirilmesi

* Futbolculara ödenen ücretlerle ilgili basındaki ücrete kağıt üstündeki farkın önlenmesi

* Futbolcuların alacaklarının zamanında ödenmesi için standart getirilmesi

* Futbolculara para ödemelerinin mutlaka banka kanalıyla yapılması

* Futbolcuların sosyal güvenliklerinin sağlanması

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious