'Şike iddialarının üzerine gidilmeli'

  • Giriş : 04.12.2006 / 00:00:00

'Futbol Federasyonu'nun bu konuyla ilgili kurulları iddiaların üzerine hassasiyetle ve ciddiyetle gitmelidir.'

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Futbol Federasyonu Genel Kurulu'nu olağanüstü toplantıya çağırıp çağırmayacağıyla ilgili olarak Bakan Şahin, ''Arzu ediyorum ki, şu anda yasanın bana vermiş olduğu genel kurulu olağanüstü toplantıya çağırma görevini ben yerine getirmeyeyim. Bunu Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu veya delegeleri yerine getirsin. Makul bir süre daha o mercilerin harekete geçmesini bekliyorum. Aksi halde spordan da sorumlu bakan olarak yasanın bana vermiş olduğu bir görevi uzun zaman bekletmem uygun olmaz. Ama benim bir tarihim yok.

Bu hakkı bana veren madde FIFA'nın denetiminden geçti ve değiştirilmesi talepleri de olmadı'' diye konuştu.

ŞİKE İDDİALARININ ÜZERİNE GİDİLMELİ''

Bakan Şahin, futbolda gündemi işgal eden şike iddialarıyla ilgili olarak, ''Şikeyi araştırma, tespit etme ve karar verme görevi ile sorumluluğu bende değil'' derken, konuşmasına şöyle devam etti:

Bu görevi yaparken yasal bir ihtiyaç hissederlerse de bakanlığıma bildirsinler, çünkü geçmişte bir çok yasal düzenlemeyi yaptık. 'Biz şikenin üzerine gideceğiz. Ama şu bakımdan elimiz kolumuz bağlı, atmak istediğimiz bazı adımları atamıyoruz. Eğer yasal olarak önümüzü açarsanız, şike iddialarının iç yüzünü, arka planını öğrenir, gerekeni yaparız' diyorlarsa, kendilerinden bu konuda başvuru bekliyorum. Böyle bir başvuru şu ana kadar olmadı. Herhalde mevcut yönetmelikler yeterli.''

Öte yandan, hazırlıkları tamamlanan federasyonların denetlenmesiyle ilgili kanuna da değinen Mehmet Ali Şahin, ''Yılda bir defa tüm federasyonlarımızın faaliyetleri, gelir ve giderleri, oluşturulacak 5 kişilik ekip tarafından kontrol edilsin arzu ediyoruz. Bu, federasyonlarımızı da rahatlatacaktır. Bu düşüncelerle kanunu Başbakanlığa sevk ettik ama henüz Bakanlar Kurulu'na sunamadık. Belki şöyle bir itirazla karşılaşabiliriz, 'Bu, özerkliğin ruhuna aykırı olur mu?'' diye. Zaten şu anda talep halinde Başbakanlık Teftiş Kurulu, federasyonların her türlü işlemlerini inceleme hakkına sahip. Bunun periyodik olarak her yıl yapılmasını federasyonlarımızın da anlayışla karşılayacağını tahmin ediyorum'' ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious