Şike sadece Türkiye'nin sorunu değil

  • Giriş : 23.07.2006 / 00:00:00

Bakan Mehmet Ali Şahin; "Şike sadece Türkiye'nin sorunu değil" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sivas'ın Doğanşar ilçesinde düzenlenen 42. Geleneksel Ahmet Ayık Karakucak Güreş ve Bal Festivali'ne katılan Spordan Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, futboldaki şike söylentileri ile ilgili soruları cevapladı.
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Şahin, basın mensuplarının futbolda şike iddialarına yönelik soruları üzerine şunları söyledi: ''Kararı biliyorsunuz ben vermem. Bunun kararını Federasyon, Federasyon'un içerisindeki ilgili kuruluşlar verir. Eğer öyle bir şikeye ulaşılırsa değerlendirme yapacak olan Federasyon'dur. Benim önceden böyle bir beyanda bulunmam yanlış yorumlara yol açar. O bakımdan her iddiayı ele alıp değerlendirerek tarafları dinlemek, delilleri toplamak, ondan sonra da karar vermek gerekir. Türk sporu şikeyi de kabul etmez. Sporun üstünde gölgeler olmamalı. Tabi genelde spora halkın ilgisi azalır. Yönetimlere olan itimatı sarsılır. O bakımdan herkes dikkatli davranmak zorundadır. O yüzden Atatürk'ün şu sözünü hiçbir zaman unutmayacağız; 'Ben sporcunun zeki, çevik ama illa ahlaklısını severim'. Şimdi ahlaklı sporcuya, ahlaklı yöneticiye her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Her sporcu, her yönetici daha dikkatli olmak zorunda. Etik kurallara her zamankinden daha çok riayet etmek, bu doğrultuda davranmak zorundadır. Böyle bir süreçten geçiyoruz.''

Sadece Türkiye'de değil, dünyada da futbolla ilgili şike iddialarının en çok konuşulan konular arasında yer aldığını, İtalya'da bu konuyla ilgili operasyon yapıldığını hatırlatan Şahin, şunları kaydetti:

''Oradan hareketle bizde ve dünyada konuşulmuş, gündemde yer alıyor. Ama orada başarıya ulaşılmışsa, yargıyla Futbol federasyonu birlikte ciddi örnek çalışma yaptılar ve sonuca ulaştılar. Türkiye'de eğer varsa gerçekten bu şike, hem yargının hem Futbol federasyonunun ilgili kurulları birlikte hareketi ile olacaktır. Ben gerekirse spordan sorumlu bakan olarak izletim ve denetim yetkimi kullanarak, Başbakanlık Teftiş Kurulunu da bu konuyu araştırmak için görevlendireceğim.'' şeklinde konuştu.

Bakan Şahin, spor mahkemeleri kurulmasıyla ilgili düşüncelerini ise şöyle değerlendirdi:

''Uluslararası federasyonlar da UEFA da FİFA da istiyor, tavsiye ediyor. Ben de doğrusu Türkiye'nin de spor mahkemelerine ihtiyacı olduğunu düşünenlerdenim. Tabi benim bunu düşünmem kafi değil. Mutlaka bunun Bakanlar Kurulu'nda gündeme gelmesi, orada da bir konsensüs sağlanması gerekiyor. Özellikle Adalet Bakanlığı ile görüşmemiz gerekiyor. Eğer bu konuda düşünce birliği sağlarsak çok güzel şeylerde böyle bir tasarıyı meclise sevk edebiliriz.''

42. Geleneksel Ahmet Ayık Karakucak Güreş ve Bal Festivali'ne ilk kez üst düzey bir devlet yöneticisi katıldı. Güreşlerede minikler 40 kg dereceye giren güreşcilere Bakan Şahin madalya ve para verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious