Sıkılan çocuklar kazaya sebep oluyor

  • Giriş : 29.01.2007 / 00:00:00

Kış mevsimiyle birlikte hava şartları nedeniyle evden dışarı çıkma imkanı bulamayan çocukların sıkıntılarını yatıştırmak için evde ilgi çekici eşyaları kurcaladığı belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çocukların bu merakının evde küçük kazalara neden olduğu bildirildi. Kış şartlarında evden dışarı çıkamayan çocukların kendi oyunlarını kendilerinin hazırladıkların söyleyen Kayseri Devlet Hastanesi Çocuk Doktoru Mahmut Baktır, çocukların bu yaşlarda çok meraklı olduklarını belirterek anne-babanın dikkat etmesini istedi.

Çocukların hem eşyaları tanıma hem de oyun oynama isteğinden çevresindeki nesnelere karşı aşırı ilgi duyarak, sürekli kurcalamak istediğini belirten Baktır, ailelerin çocukların en çok kazalara maruz kaldığı mutfak, banyo, yatak ve oturma odası, balkon ile dolaplara karşı önlem almasını istedi. Dr. Baktır, çocukların başına gelebilecek kazalardan yetişkinlerin sorumlu olduğunu, kazadan sonra 'ah vah' demenin artık geç olabileceğine de işaret ederek, alınacak basit önlemlerle çocukların kazalardan korunabileceğini hatırlatarak şu önerilerde bulundu: Mutfakta yemekler daima duvara yakın ocak gözlerinde pişirilmeli, tezgahın yanına yakın yerlere sıcak kaplar konulmamalıdır. Kesici, delici aletler çocuğun ulaşamadığı yere konulmalı, bebek sandalyesi ısıtıcıların yanından uzakta tutulmalı, çakmak, kibrit gibi yanıcı, parlayıcı, patlayıcı maddeler, aletler ortadan kaldırılmalıdır. Bunlar çocuğa 'oynasın' diye verilmemeli. İlaçlar, deterjanlar, haşere ilaçları çocukların erişemeyeceği yerlere konulmalı. Jilet veya keskin maddeler kapalı yerde saklanmalı. Elektrikli aletler küvetten uzak tutulmalı, fiş prize takılı bulundurulmamalıdır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious