'Sıkıntısı varsa sonbaharda seçim yapılmalı!'

  • Giriş : 16.05.2006 / 00:00:00

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, milletvekili seçimlerinin sonbaharda yapılması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Demirel, Çukurova Genç İşadamları Derneği (ÇUGİAD) tarafından Seyhan Otel'de "Türkiye Geleceğini Konuşuyor" konulu toplantıları kapsamında düzenlenen "Türkiye ve Dünya Konulu" konferansta konuştu. Dünyadaki ekonomik ve siyasi gelişmeleri ile bugünkü gelinen noktayı anlatan Demirel, toplantıya katılanların çeşitli konulardaki sorularını cevaplandırdı. Kendisinin Türkiye genelinde çeşitli toplantılara katılarak Türkiye ve dünyadaki gelişmeleri anlattığını belirten Demirel, "Ben siyaset üzeriyim. Siyaset yapmıyorum. 40 yıl siyaset yaptım. Siyasetin iki kapısı yok. Kapısında girilir ve çıkılır yazmıyor. Girilince de çıkıldığı yok. Siyaset sonuçta insana hizmettir." diye konuştu.

"Dün dündür, bugün bugündür" sözünün kendisine sürekli hatırlatıldığına işaret eden Demirel, "Evet dün dündür, bugün bugündür, yarın da yarındır." diyerek tekrar yeniledi. Türkiye'nin kişi başına düşen milli gelirinin 150 dolardan 7 bin dolara ulaştığına dikkat çeken Demirel, "Türkiye Cumhuriyeti, liberal bir ekonomiye sahip. Atatürk, daha Cumhuriyeti kurmadan İzmir İktisat Kongresini topladı ve devletin özel sektörün eliyle kalkınacağını söyledi. Halkın parası olmadığı için bu kısa sürede gerçekleşmedi ve daha sonra devlet eliyle sanayileşme yapıldı. 1950'de karma ekonomiye geçildi. Bizim 1962'de iş başına geldiğimizde kişi başına düşen milli gelir 150 dolardı. Biz 300 dolara çıkarttık. Büyük bir sanayi hamlesi başlattık. Karma ekonomiden liberal ekonomiye geçtik. 1980'li yıllarda dünya yeni bir yapılanmaya geçti ve devletin ne yapması gerektiğini, devletin görevinin yeniden tanımlanmasını yaptı. Buna göre devlet, adalet, güvenlik, sağlık, eğitim ve çevreyi koruma dışındaki görevleri özel sektörün yapılmasını öngördü. Bu gün ülkenin ihracatı 75 milyar dolara ulaştı. Bu 2 yılda olmadı. İhracatın 75 milyar dolara çıkması beni çok sevindirdi çünkü bu 50 yıllık sanayileşmenin sonucu. 2023'te Türkiye'nin milli geliri 7 bin dolardan 20 bin dolara çıkmalı. Dünya ekonomisi içinde Türkiye 20. sıradan 10. sıraya gelmeli." şeklinde konuştu.

Avrupa Birliği'nin 45 yıllık proje olduğunu savunan Demirel, "Bu gün Türkiye 300 dolar milli gelirden AB ile müzakere eden bir ülke durumuna gelmiştir." diye konuştu.

"ÜLKENİN 100 BİN DOKTORA İHTİYACI VAR"

Demirel, Türkiye'nin 120 bin doktoru bulunduğunu, bazı illerde 450 kişiye bir doktor düştüğünü, bazı yerlerde ise 4 bin kişiye bir doktor düştüğünü ileri sürerek, ülkenin daha 100 bin doktora ihtiyaç bulunduğunu kaydetti.

Bir vatandaşın "AB'ye girdikten sonra ne olacak?" şeklindeki sorusuna ise "Oraya kuyuya düşmek için gitmiyoruz. Kalkınmış bir müreffeh ülke olmak için gidiyoruz." şeklinde cevaplarken, bir başka vatandaşın "Türkiye'nin sürekli toprak satmasına ne diyorsun?" şeklindeki soruya da Dubai şeyhi ile bir anısını anlatarak şu cevabı verdi: "Dubai şeyhine bir vatandaşı gelmiş bir yabancının sokak satın aldığını şikayet etmiş. Şeyh de, polis şefini çağırmış toprak satılıp satılmadığını sormuş. Polis şefi de toprak satıldığını doğrulamış. Şeyh bu kez peki nerede bu adam diye sorunca polis şefi ülkesine gitti diye cevap vermiş. Peki toprak götürdü mü diye sormuş? Polis şefi ise hayır diye cevap vermiş. Şikayet eden vatandaşına dönüp bak adam toprağı sırtına alıp götürmemiş diye cevap vermiş" diye anısını anlatan Demirel, "Bu kadar kıskanç olmayalım." dedi.

Demirel, seçimlere ilişkin sorulara ise "Ben olsam seçimleri bu sonbaharda yaparım. Bu sene yapılmasa seneye yapılmayacak mı? Kanunlar seçimlerin 5 yılda bir yapılacağını değil, 5 yıla kadar yapılacağını söylüyor. Sana kimse 5 yıl orada otur demiyor. Çiftçi fakirleşmişse, esnaf iş yapamıyorsa, birtakım huzursuzluklar varsa halka gitmelisin. Çünkü 3 yılı geçince hükümet ile halk arasında bir kopukluk oluyor." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious