Sıla hasretine savaş engeli

  • Giriş : 15.07.2006 / 00:00:00

Gurbetteki Lübnanlıların sıla hasretinin dinmesine savaş engel oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Son iki günden buyana Lübnan'ı terk edip Yayladağı Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye yaklaşık 100 kişi giriş yaptı. Bunlar arasında Brezilya konsolosluğunda çalışan 20 personel de bulunuyor.
Vize işlemlerinin bir gümrük memuru tarafından yapılması ise yığılmalara neden olurken beklemekten sıkılanlar sınır kapısında top oynuyor. Tatillerini ülkelerinde geçirmek isteyen gurbetçi Lübnanlılar İsrailin hava saldırısı başlatması ile kaçışlarını sürdürmeye devam ediyor. Kimi 5 yaşında ayrıldığı ülkesine yıllar sonra ilk kez gitmesinin ardından savaşla karşılaşıp geri dönmesinden yakınıyor kimi de çocuklarının doğum gününü kutlayamamanın acısına dert yanıyor.

Bunlardan biri de Selima Merhali ile Charlas Nahas çifti. Kanada'da tanışan çift düğünlerini Mersin'de yapmış. Dubai'den bir süre önce ayrılıp tekrar ülkelerine dönen Nahas çifti yeni bir iş kurma hazırlığına başlamış. Meysa ve Yasmin adında iki kız çocuğu bulunan çift, çıkan savaş yüzünden Lübnan'ı terk edip Mersin Çamlıbel'deki dedeleri İbrahim'in yanına kaçmaya karar verdiğini söylüyor. İsrailin Lübnan'ı vurması ile yaşadıklarını anlatırken konuşmakta zorlanan Selima Merhali Nahas, "Biz kurtulduk ama geride çok insan kaldı. Babam kaldı. O gelmedi. Baba anneler kaldı." dedi

ÇOCUKLARIMIN DOĞUM GÜNÜNÜ KUTLAYAMADIM

Temmuzun son haftasında 4 yaşından 5 yaşına girecek kızı Yasmin'in doğum gününü kutlama heyecanını yaşarken savaşın başlamasının burukluğu içinde olduğunu söyleyen iki çocuk annesi Selima Merhali Nahas, bir şekilde kızının doğum gününü kutlayacağını belirtiyor.

Her yaz döneminde Türkiye gelip gittiği için Türkçe'yi çok iyi konuşan Selima Merhali Nahas, çocuklarının okul döneminin başladığı Lübnan'da yeni bir hayat kuracakları aşamada İsrail'in saldırısıyla hayatlarının alt üst olduğunu sözlerine ekledi.

Lübnan'dan kaçıp Yayladağı Sınır Kapısı'ndan geçiş yapanlar arasında 5 yaşındayken yine savaş yüzünden ülkesini bırakıp gidenlerden Zeynep Şahen, İsveç'e yerleştiğini söylüyor. Evli ve 4 çocuk annesi Şahen eşi ile birlikte yakınlarını görmek için yıllar sonra ülkelerine ilk kez gittiklerini belirtiyor.Ülkesine ve yakınlarına olan hasretini gidermenin ilk haftasında İsrail'in Lübnan'a saldırısı ile vatanını terk etmek zorunda kaldığını anlatan Şahen, İzmirdeki annesinin yanına yerleşeceğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious