Silahçıoğlu yemin kaçkını çıktı

Silahçıoğlu yemin kaçkını çıktı.8197
  • Giriş : 24.02.2008 / 12:57:00

İstiklal Marşı ve Akif hakkındaki sözleri ile yeniden günmede gelen Doğu Silahçıoğlu’nun 1968’de mezun olduğu Kara Harp Okulu’nun birinci ayından sonra yapılan “askere giriş yemini”ni etmediği ileri sürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Aslan Değirmenci’nin haberi

Bugün, “Türklerin asıl dini İslâm değil, Şamanizm’dir” diyerek; biranda tepkilerin odağı haline gelen Silahçıoğlu Paşa, yemin töreninden firar etmiş. Emekli Albay Durmuş Türemen, devre arkadaşı Silahçıoğlu’nun Kara Harp Okulu’nda iken yemin töreninden firar ettiğini söyledi. Kara Harp Okulu’nda Silahçıoğlu ile aynı dönem okuyan Türemen, olayı şu şekilde anlattı: “1966’da Harp Okulu’nun 1. sınıflarının yemin törenlerinde 667 kişi vardı. 1968’de mezuniyetimizde ise 668 kişi. Evet, aramızda biri askere giriş yemininin edildiği törene katılmamıştı. Ben bu katılmayan arkadaşımızın kim olduğunu çok merak etmiştim. Sonradan öğrendim ki o gün yemin töreninden firar eden arkadaşımız Doğu Silahçıoğlu.. Sınıf arkadaşları da bunu doğrulamıştı. Sonradan komutanlarımız tarafından alınıp bir odada yemin ettirildi mi bilmem, ancak görevde ve görev sonrasında yaptığı davranışlara bakılırsa ‘asker yemini’ etmemiş gibi duruyor.”

“K. IRAK’TA BULUNAN ZAHO KENTİNİ, BATMAN’DA ARAMIŞ”

Türemen, Silahçıoğlu ile ilgili dikkat çeken bir olayı da şöyle anlattı: “1990-1991 yılında gerçekleştirilen 1. Körfez Harekâtı’nda Silahçıoğlu, Asayiş Kuvvetler sözcülüğünü yapıyordu. Ancak öyle bir hata yaptı ki, tüm dünyaya rezil olduk. Bütün dünya basını önünde harita üzerinde son durum hakkında bilgi verirken, bir türlü Zaho’nun yerini haritada bulamadı. Zaho’yu tuttu dakikalarca Batman civarında aradı. Bir asker olarak o görüntüleri izlerken kahrolmuştum. Utanmıştım.”

YAZILARINI CUMHURİYET Mİ YAZIYOR?

Silahçıoğlu’nun İstiklal Marşı ve Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u hedef alan sözlerini de değerlendiren Türemen, şöyle konuştu: “Onu az çok tanıdığım için sözlerini çok da ciddiye almıyorum. İşin aslı Doğu’nun elinin kalem tutacağına bile bir türlü inanamıyorum. Bu kesin Cumhuriyet gazetesinden birinin işidir. Yazıp ondan izin alarak imzasını atmış olabilirler. Dün ‘laik’ diyerek milletin değerlerini hedef alanların ellerinde malzeme bitince, şimdi biri üflemiş olacak ki İstiklal Marşımız içersindeki manevi değerlerimizi gündeme getirerek mide bulandırmak istiyorlar. Kendisini yetiştirenler tarafından aşağılanan, tercüme etmeyi kültür zanneden, iktidarda değilse vatanın, haramlı keseleri boşalmaya başlamışsa rejimin tehlikede olduğu yaygaralarına başlayan, milletini güdülecek sürü zanneden kişilerin İstiklal Marşı’ndan korkması ve hedef alması doğaldır. Saltanat için tarihini reddedip, dedelerini bile yok saydıktan sonra kendilerine yeni malzemeler aramaları şaşırtıcı değildir. Her vesile ile söylemek zorunda kaldıkları İstiklal Marşımızı anlamalarından vazgeçtik; bunlar ilk kelimesindeki hikmeti kavrayamamış zavallılardır.”

“KORKULARININ İLACI İSTİKLAL MARŞI”

Türemen, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Korku hastalığını teşhis edip tedavi yollarını gösterebilen yine o devirde yetişmiş olan İstiklal Savaşımızın manevi mimarı Merhum Mehmet Akif Ersoy olmuştur. O aziz ve mübarek zat, ebediyen bizim İstiklal Marşımız olacak ve ancak ilahi bir vecd ve ilhamla yazılabilecek ulu destanımızı korkunun en büyük ilacı olarak bize armağan etmiştir. Kahraman Orduya adadığı tarihin en büyük destanını, esasında ordu-millet olan bütün bir inananlara da ithaf etmiştir. Korkuyu yenmenin, korkulardan kurtulmanın çaresi de İstiklal Marşımızı anlamak. Tamamının anlamını kavrayabilmek büyük mazhariyet, uyabilmek ibadettir. Korkmayın, siz her şeyden korksanız da bu milletin kahir ekseriyeti çok şükür yalnız Allah’tan korkar. Allah’tan korkan da başka hiçbir şeyden korkmaz.”

İşte Silahçıoğlu’nun etmediği yemin
“Barışta ve savaşta, karada, denizde ve havada her zaman ve her yerde milletime ve cumhuriyetime doğruluk ve muhabbetle, hizmet ve kanunlara ve nizamlara ve amirlerime itaat edeceğime ve askerliğin namusunu Türk Sancağı'nın şanını canımdan aziz bilip icabında vatan, cumhuriyet ve vazife uğrunda seve seve hayatımı feda eyleyeceğime namusum üzerine ant içerim.”

VAKİT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious