Silahlı kavga davasını yargı bozdu

Silahlı kavga davasını yargı bozdu.28351
  • Giriş : 02.04.2009 / 20:44:00

Bingöl'deki silahlı kavga davası Yargıtay'da bozuldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bingöl'ün Solhan ilçesinde, 5 kişinin öldürülmesi, 13 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan silahlı kavgaya ilişkin haklarında dava açılan ve aralarında dönemin Doğru Yol Partisi (DYP) İlçe Başkanı Niyazi Çavuşoğlu'nun da bulunduğu 19 sanık hakkında yerel mahkemece verilen karar, Yargıtay tarafından bozuldu.

Solhan ilçesindeki Erbakan Caddesi'nde, 12 Ekim 2005'de, iki grup arasında çıkan silahlı kavgada, Yaşar Çavuşoğlu, Yusuf Bayır, Yemlihan Bayır, Ferhat Mollaoğulları ve Ebuzer Mollaoğulları'nın öldürülmesi, 13 kişinin de yaralanmasının ardından 19 sanığa açılan davayı gören Gümüşhane 1. Ağır Ceza Mahkemesinin kararı, temyiz edildi.

Temyiz incelemesini yapan Yargıtay da yerel mahkemenin kararını, ''kararda gizli tanıkların adlarının açık olarak kullanılması gerekirken, 'X' ve 'Y' olarak belirtilmesi'' gerekçesiyle bozdu.

Yargıtayın kararı üzerine davanın önümüzdeki günlerde Gümüşhane 1. Ağır Ceza Mahkemesinde tekrar görüleceği öğrenildi.

-OLAYIN GEÇMİŞİ-

Solhan ilçesindeki Erbakan Caddesi'nde, 12 Ekim 2005'de, iki grup arasında çıkan silahlı kavgada, Yaşar Çavuşoğlu, Yusuf Bayır, Yemlihan Bayır, Ferhat Mollaoğulları ve Ebuzer Mollaoğulları öldürülmüş, 13 kişi de yaralanmıştı.

Olayın ardından kavgaya karıştıkları iddia edilen Mahmut Karadağ, oğulları Nihat ve Behçet Karadağ'ın yanı sıra aralarında dönemin DYP İlçe Başkanı Niyazi Çavuşoğlu'nun da bulunduğu 11 sanık hakkında dava açılmıştı.

Güvenlik gerekçesi ile Bingöl yerine Gümüşhane 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmesi karlaştırılan davayı karara bağlayan mahkeme, tutuklu sanıklardan Mahmut Karadağ'ı, Yaşar Çavuşoğlu, Yusuf Bayır, Yemlihan Bayır, Ferhat Mollaoğulları ve Ebuzer Mollaoğulları'nı silahla öldürmek, 4 kişiyi de silahla yaralamak suçundan toplam 85 yıl 10 ay ağır hapis cezasına çarptırmıştı.

Tutuklu sanıklardan Nihat Karadağ'a 3 kişiyi yaralamak suçundan 6 yıl 4 ay hapis cezası veren mahkeme, tutuksuz sanıklardan Oktay Mollaoğulları'na, ''Kasten adam yaralamak'' suçundan 7 yıl 6 ay, Baran Mollaoğulları'na 2 yıl 6 ay, Ahmet Bitmez'e 1 yıl 8 ay, Abdullah Bengiz ve Nazım Karadağ'a da 3 ay 10'ar gün hapis cezası vermişti.

Yerel mahkeme, tutuklu sanık Behçet Karadağ ile tutuksuz yargılanan DYP Solhan İlçe Başkanı Niyazi Çavuşoğlu'nun da aralarında bulunduğu diğer 11 sanığın da beraatına hükmetmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*