Şili'de dünkü 7.7'lik depremin sonuçları

Şili'de dünkü 7.7'lik depremin sonuçları.12140
  • Giriş : 15.11.2007 / 15:52:00

Şili'de Richter ölçeğine göre 7,7 büyüklüğünde dün meydana gelen ve iki kişinin öldüğü deprem büyük hasar yarattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Deprem, merkez üssüne bin 260 kilometre mesafedeki başkent Santiago'da da şiddetli biçimde hissedildi.

Ülkenin kuzeyindeki maden bölgesini etkileyen ve en çok Tocopilla kentinde hasara yol açtığı belirtilen depremde, biri 88, diğeri 54 yaşında 2 kadının yaşamlarını yitirdiği ve 100'den fazla da yaralı olduğu kaydedildi. Depremin yerin 60 kilometre derinliğinde ve yerleşim birimlerine uzak olması büyük bir faciayı önledi. Ancak, buna rağmen deprem büyük hasar yarattı.

Bakır madenciliğinin yoğun olduğu deprem bölgesinde elektrikler kesilirken, kimi karayolları da kapandı ve halk arasında da büyük bir panik yaşandı. Televizyonlar, Tocopilla ve Antofagasta'da korkmuş durumdaki insanların sokaklardaki bekleyiş görüntülerine yer verdi.

Resmi kaynaklara ve yerel medyaya göre kıyı kenti Antofagasta'nın 120 kilometre kuzeyindeki Tocopilla, depremin en çok zarar verdiği yerleşim birimi oldu. Bu kentte az sayıda yaralı olduğu ve çok sayıda binanın hasar gördüğü kaydedildi.

Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi ise Şili kıyıları ve Hawai için tsunami alarmı yayınladı. Ancak Şilili yetkililer, depremden sonra ülkenin okyanus kıyılarında tsunami olasılığına ihtimal vermediler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious