Silifke'de sel alarmı verildi

Silifke'de sel alarmı verildi.12219
  • Giriş : 24.11.2008 / 23:03:00

Mersin'in Silifke ilçesinden geçen Göksu Nehri'nin, 3 gündür devam eden yağışlar ve Gezende Barajı kapaklarının açılması nedeniyle taşma tehlikesine karşı vatandaşlar uyarıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Silifke Belediyesi zabıta ekibi ve Emniyet Müdürlüğü ekipleri şehir merkezindeki vatandaşları uyarırken, İlçe Jandarma Komutanlığı ise köylerdeki vatandaşları uyardı.

Özellikle Göksu Nehri kenarında bulunan Bucaklı Mahallesi sakinleri, ev eşyalarını, hayvanlarını ve bahçelerindeki motopomplarını kaldırmaları konusunda uyarıldı.

Bucaklı Mahallesi sakinlerinden Arife Günay (65) ve Hatice Günay (72) kardeşler, yıllardır sel felaketleriyle karşı karşıya kaldıklarını belirterek, gerekli tedbirleri aldıklarını söyledi. Günay kardeşler, iki katlı evlerinin birinci katındaki eşyalarını ikinci kata taşıdıklarını dile getirdi.

Silifke Kaymakamı Ahmet Beyoğlu, yaptığı açıklamada, bugün saat 10.00 itibariyle Gezende Barajı kapaklarından 6'sının 200 santimetre açıldığını ve bırakılan suyun debisinin saniyede 798 metreküp olduğunu belirterek, "O bölgede yağışın devam ettiği ve Gezende Barajı'nın bulunduğu Ermenek kolu dışında Göksu çayının da Göksu Nehri'ni beslediği dikkate alındığında, sabah saatlerinde bırakılan saniyede 800 metreküp suyun ek yataklarla da beslenmesi halinde 1000 metreküpe çıkabileceği, 25 Kasım sabah saat 06.00 sularında 800 metreküp ve üzeri suyun geçebileceği değerlendiriliyor.

Vatandaşların can ve mal güvenliğini koruma amacıyla tedbirlerin alınması uygun görülmüştür" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*