Şili'nin eski diktatörü Pinochet öldü

  • Giriş : 10.12.2006 / 00:00:00

Geçtiğimiz hafta kalp krizi geçirmesinin ardından hastaneye kaldırılarak tedavi altına alınan Şili'nin eski diktatörü Augusto Pinochet öldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kaldırıldığı Santiago Askeri Hastanesi'nden yapılan açıklamada 91 yaşındaki Şilili liderin durumunun aniden kötüleşmesinin ardından hemen yoğun bakıma alındığı; ancak kurtarılamadığı belirtildi. TSİ 19.15'te hayatını kaybeden Pinochet'in yakınları ve dostlarının da hastaneye akın ettiği bildirildi.

Şili'nin önceki "diktatör" lideri Augusto Pinochet, geçtiğimiz hafta kalp krizi geçirmişti. Başkent Santiago'daki hastaneye kaldırılarak tedavi altına alınan Şilili liderin tıkanan damarı anjiyo ile açılmıştı. Geçtiğimiz Cuma günü yoğum bakım ünitesinden çıkarılan Pinochet'e solunum ve damar tedavisi uygulanıyordu.

Darbeyle yönetime gelmesinin ardından 1973-1990 yılları arasında ülkenin Şili'yi yöneten Pinochet döneminde 3 binden fazla kişi "ölmüş veya kaybolmuştu." Pinochet, 17 yıl süren liderliği boyunca rakiplerini ve muhalifleri öldürmek ve kaçırmakla suçlanıyordu. Pinochet, Şili'nin Marksist lideri Salvador Allende'yi devirdikten sonra 28 binden fazla kişiye de işkence edilmiş, binlerce Şilili de ülkeden kaçmış veya sürgüne gönderilmişti.

25 Kasım'da 91 yaşına basan Pinochet, doğumgününde yaptığı açıklamayla 1973 yılında kendisini liderliğe getiren askerî darbenin "tüm siyasî sorumluluğunu" aldığını belirtmişti. Pinochet, o zaman için tek amacının "Şili'nin dağılmasını önlemek ve ülkeyi mükemmel bir yer yapmak" olduğunu söylemişti.

Son yıllarda pek çok hastalık geçiren Pinochet, karısı Lucia tarafından okunan bir açıklamasında da "Son günlerime yaklaştığım bugünde hiç kimseye karşı kin beslemediğimi açıkça söylemek istiyorum ve ülkemi her şeyden çok seviyorum" ifadesini kullanmıştı.

Pinochet, diktatörlüğü döneminde işlediği suçlardan dolayı defalarca tutuklanmış; ancak hiç yargılanmamıştı. Şili mahkemesi, 1973'te Allende'nin 2 korumasını öldürmek suçundan ev hapsine konulan Pinochet hakkında en son iki hafta önce yeni bir tutuklama emri çıkarmıştı.

Şili Yüksek Mahkemesi, 2000 yılında Pincohet'in dokunulmazlığını kaldırmış ve yargılanmasına olanak tanımıştı. Pinochet, son olarak 75 farklı cinayet ve adam kaçırma olayından suçlanıyordu. Ancak aynı mahkeme, iki yıl sonra ise suçlamaları kaldırarak savunmanın itirazlarını kabul edip Pinochet'in yargılanamayacak kadar yaşlı olduğuna hükmetmişti.

Ekim ayından beri cinayet, adam kaçırma ve işkence suçlarından dolayı ev hapsinde tutulan Pinochet'in bu cezası Kasım'da kaldırılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious