Silvan gençliği eline ne geçerse okuyor

Silvan gençliği eline ne geçerse okuyor.14638
  • Giriş : 23.12.2008 / 12:06:00

Silvan Mücadele Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Parlak, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün başlatmış olduğu ‘Türkiye Okuyor’ kampanyasına destek verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ülkede başlatmış olduğu 'Türkiye Okuyor' kampanyası çerçevesinde Silvan ilçesinde 1988 yılından beri yayın hayatını sürdüren Silvan Mücadele Gazetesi'nin hem sahibi hem de Genel Yayın Yönetmeni olan Ferhat Parlak, Gül'ün projesine destek vererek, Silvanlı gençlere günde 2 saate yakın gazete ve kitap okutarak, internet haberciliği hakkında bilgi veriyor. Tarih boyunca birçok medeniyete başkentlik yapmış ve kültür şehri olarak bilenen Silvan, bilim ve ilime verdiği önemle birçok Profesör, akademisyen, gazeteci-yazar, şair, bakan, milletvekili ve atom atmosferi çıkarmıştır. Silvan ilçesinde 1993 yılından beri rahmetli babasıyla birlikte gazetecilik yapan Ferhat Parlak, babası Yaşar Parlak'ın bilime verdiği önemle birçok insana ışık olmuş ve Silvan'ın ismini dünyaya en iyi şekilde duyurmuştur. Babasının vefatından sonra yarıda kalan bayrağını göndere çekip, şerefli bir şekilde dalgalandıran Ferhat Parlak, Silvanlı gençlerin gönlünde taht kurarak, okumanın insanoğluna olan faydalarını ve geleceğin teminatı olan gençlere sahip çıkıyor.

Günün 2 saatini Silvanlı gençlere ayıran Parlak, kendi gazete bürosunda akşam 18:00'den sonra gençlerle bir araya toplanarak, gazete ve kitap okutarak, internet haberciliği hakkında bilgi veriyor. İlk 30 dakika gazete okuma, 30 dakika internet haberciliği ve 1 saat'te kitap okutuluyor. 2 saatlik programdan sonra Türkiye gündemi ele alınıp irdelenip tartışılıyor.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başlatmış olduğu 'Türkiye Okuyor' kampanyasına destek veren gazeteci Ferhat Parlak, ülke geleceğinin ve kaderinin gençlerin elinde olduğunu, gençlerde olan azim ve kararlılığın hiç kimsede olmadığını söyleyerek, yeter ki gençliğe sahip çıkılsın diyerek, şöyle konuştu: “Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül'ün başlatmış olduğu 'Türkiye Okuyor' projesine destek vermek maksadıyla, 'Silvan Gençliği Okuyor' projesiyle destek verdim. Silvanlı gençler, günlerinin çoğunu kahvehanelerde geçirmektedir. Çoğu gençlerde sur ve duvar diplerinde esrar içmektedir. Bu durum beni derinden üzdüğü için gençlikle ilgili nasıl bir proje geliştirebilirim diye düşündüm. Sonradan aklıma bu fikir geldi. 'Silvan Gençliği Okuyor' projesi geliştirmek oldu. Bu sayede ilk etapta yakınımda bulunan genç arkadaşlarıma bu teklifte bulundum. Her gün saat 18:00'de genç arkadaşlarımla birlikte gazete-kitap okuyarak, internet haberciliği ile ilgili bilgi veriyorum. Özellikle genç arkadaşlarımızla birlikte okuduğumuz gazete ve kitaplar şunlardır. Taraf, Yeni Şafak, Diyarbakır Söz ve Sabah Gazetesi. Kitap olarak roman, dünya klasikleri ve gazetecilikle ilgili kitaplar okuyoruz. İnternet haberciliği ile ilgili ise Haber Diyarbakır, Haber Panaroma, Medya İronik, Haber7, Kanald ve haber ajanslarını takip ediyoruz. Gazete ve kitap okuduktan sonra Türkiye gündemi ele alıp ülkenin vizyonuyla ilgili bilgi alışverişinde bulunuyoruz. Silvan Mücadele Gazetesi 20 yıllık habercilik anlayışla daima ilime ve bilime önem vermiş olan bir gazete olduğu için böyle bir proje geliştirmek istedik. Ben bu projeyi her hangi bir fikriyat ve/veya ideolojik olarak yapmamaktayım. Medeniyetler ve kültür şehri olan Silvan'ımızı o eski günlerine getirmek ve bilinçli bir toplum yetiştirmek için böyle bir proje geliştirerek vefa borcumu ödemeye çalıştım” diye konuştu.

'Silvan Gençliği Okuyor' projesine dahil olmak isteyen çocuk, genç ve yetişkin tüm herkes kitap-gazete okumak ve ülke gündemini yakinen takip etmek isteyen varsa, Silvan Mücadele Gazetesi Gazi Caddesi Hükümet Konağı Karşısı Kat : 2 No : 5 adresine gelmeleri yeterlidir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*