Silvan'da 331 kanatlı hayvan itlaf edildi

  • Giriş : 13.02.2007 / 00:00:00

Kuş gribi virüsünün tespit edildiği Diyarbakır'ın Silvan ilçesi Akçayır köyüne bağlı 2 mezrada 331 kanatlı hayvan itlaf edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Silvan'ın Akçayır köyüne bağlı Yeşilan mezrasında kuş gribi virüsünün tespit edilmesinin ardından Akçayır köyü ile bağlı Düzoba, Pirhasan, Yeşilan, Sarıgül ve Güzelyurt mezralarında geçici karantina konulmasının ardından dün akşam itlaf çalışmaları başlatıldı. Yeşilalan mezrasında 203 ve Pirhasan mezrasında da 128 olmak üzere şu ana kadar toplam 331 kanatlı hayvan itlaf edildi.

KAN ÖRNEKLERİ ALINDI

Öte yandan, Elazığ Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsünden gelen 2 uzman bugün Yeşilalan ve Düzoba mezralarındaki kanatlı hayvanlardan kan örnekleri aldı.

“TAVUKLARIMIZI VERMEK İSTEMİYORUZ”

3 kilometrelik alan içerisinde yer aldığı için geçici karantina konulan Akçayır köyünde ise hastalık belirtisi ve risk görülmediği için henüz itlaf çalışmalarına başlanmadı.

Akçayır köylüleri kuş gribi hastalığının riskinin ciddiyetinden habersiz şekilde yaşamını sürdürürken, köy meydanında çocukların oynadığı alanlarda kanatlı hayvanların ortalıkta dolaştığı belirlendi.

Köyde oturanlar, köylerinde kanatlı hayvan ölümünün olmadığını bu nedenle itlaf çalışmalarına gerek olmadığını öne sürdüler.

Bazı köylüler de geçen yıl kuş gribi nedeniyle köylerindeki kanatlı hayvanların itlaf edildiğini, ancak yapılan inceleme sonucunda hastalığın çıkmadığını savunarak, “Kesin bir şey olmadığı için itlafa gerek yok. Tavuklarımızı vermek istemiyoruz” dediler.

Köy muhtarı Nimet Bakıroğlu 3 gün önce Yeşilalan mezarasında 3 ölü tavuk görmesi üzerine durumu Silvan İlçe Tarım Müdürlüğü ile temasa geçtiğini belirterek, “Daha sonra 2 ölü ve bir sağ tavuktan örnek aldılar. Ertesi gün hayvanlarda virüs tespit edildiği haberi geldi. Dün akşam itlaf çalışmaları başladı” dedi.

Bu arada, Silvan Sağlık Grup Başkanlığınca görevlendirilen bir ekip, Yeşilalan ve Pirhasan mezralarındaki vatandaşları sağlık taramasından geçirdi.

Taramada herhangi bulguya rastlanmadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious