Simav'da 50 artçı sarsıntı kaydedildi

Simav'da 50 artçı sarsıntı kaydedildi.13735
  • Giriş : 18.02.2009 / 21:16:00

Dün saat 07.28'de 5.0 şiddetinde depremle 6 saniye sallanan birinci derece deprem kuşağındaki Kütahya'nın Simav ilçesinde artçı sarsıntılar devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Merkez üssü Simav ilçe merkezi olmak kaydıyla gün boyu 2.6 ve 3.6 şiddetinde 50'nin üzerinde artçı sarsıntıya aldırmayan vatandaşların çoğu, bilim adamlarının 10 gün evlerinize girmeyin uyarılarına aldırış etmeden geceyi evlerinde geçirmeyi tercih etti.

Vatandaşların aksini düşünen üniversiteli öğrencilerin çoğu deprem riski ortadan kalkıncaya kadar memleketlerine ailelerinin yanına dönmeyi tercih etti. Simav Kaymakamı Rıza Dalan, bir kişinin öldüğü iki kişinin de yaralanmasına sebep olan depremde hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü dile getirdi.

Dalan deprem nedeniyle bir gün tatil edilen Osmanbey İlköğretim Okulunda bu günden geçerli olmak üzere eğitime tekrar başlanacağını ifade etti.

Simav Belediye Başkanı Rıza Özdemir artçı sarsıntılar yüzünden geceyi çadırda geçirmek isteyen biri bebek üç çocuklu Bal ailesini Eynal Kaplıcalarında lojmanlara yerleştirdiklerini ifade etti. Özdemir, vatandaşların çadır yerine geceyi evlerinde geçirmeyi tercih ettiklerini kaydetti. deprem değil geçim derdine düşen esnaflar ise artçı sarsıntılara rağmen işlerine geri döndü. Depreme rağmen geçinmek zorunda olduklarını dile getiren Simavlı esnaf Kadir Kahraman, deprem değil geçim derdine düştüklerini ve bu yüzden bir günlük aranın ardından işlerine geri döndüklerini ifade etti.

Allah'ın her insana bir nefes sayısı takdir ettiğini ifade eden Simavlı Mehmet Pala, (52) vadenin dolması halinde ölümün nerede olursa olsun kendilerini bulacağını belirterek, " Ölümümüz depremden olacaksa çadırda da yaşasak o bizi gelir bulur. Bu yüzden evlerimize girmeyi uygun bulduk. Artçı sarsıntılara rağmen geceyi çoluk çocuk evimizde geçirdik" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*