Şimdi de Hollanda! TÜRKİYE

  • Giriş : 02.06.2006 / 00:00:00

Kanun teklifine göre, sözde Ermeni soykırımını inkar eden herkes 1 yıl hapis ve hakimin belirleyeceği miktarda para cezasına çarptırılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Belçika’ya ‘Kongo’ misillemesi geldi

İngiliz Parlamentosuna, Ermeni yalanlarının en büyük destekçisi Belçika’nın “Kongo’da işlediği soykırımı” tanıması için bir tasarı sunuldu.

İğrenç bir parti kuruldu

Hollanda’da “NVD” adı altında kurulan parti, bütün ahlaksızlıkların serbest bırakılmasını savunuyor.

Ermeni diasporasının oyunlarına alet olan ülkeler listesine Hollanda da eklendi. Fransa ve Belçika’dan sonra Hollanda’da, Ermeni soykırımı olmadığını savunanlara hapis ve para cezası verilebilmesine imkan tanıyan bir kanun teklifini meclise sundu. Toplam üye sayısı 150 olan Temsilciler Meclisinde 3 sandalye ile temsil edilen Hıristiyan Birlik (CU) tarafından hazırlanan teklif, soykırım ve insanlığa karşı işlenen suçları kamuoyu önünde açık bir şekilde, düşmanlık ve ayrımcılık oluşturacak şekilde öven, bu suçların olmadığını savunan ya da bu suçların varlığını kabul edenlere hakaret eden kişilere, bir yıla kadar hapis ve hakimin belirleyeceği miktarda para cezası verilmesini öngörüyor.

Zoraki gerekçeler

CU milletvekillerinden Tineke Huizinga-Heringa’nın parlamentoda düzenlediği basın toplantısında verdiği bilgiye göre, bu kanun teklifiyle, Hollanda Ceza Yasasının ayrımcılığı yasaklayan maddelerine atıfta bulunularak ve burada öngörülen gerekçeler genişletilerek, soykırım ve insanlığa karşı işlenen suçların da ceza kapsamına alınması hükme bağlanıyor. Huizinga-Heringa, kanun teklifinin ifade ve düşünce özgürlüğüyle çelişmediğini, günümüzde soykırım olmadığını kabul eden görüşün ayrımcılık ve düşmanlık oluşturacağını öne sürdü. Soykırımın suç sayılmadığını öne süren görüş ve hareketlerin yaygınlaşmaya başladığını ileri süren CU milletvekili, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ın Yahudilere yönelik soykırımı “söylenti” olarak nitelendirmesi ve Türk toplumundan Ermeni iddialarına gelen tepkileri bu görüşüne gerekçe olarak gösterdi.

Büyük tepki alıyor

Huizinga-Heringa’ya göre, bu tasarının gündeme gelmesinin duyulmasından sonra, Türk toplumu Hollandalı parlamenterleri elektronik posta yağmuruna tuttu. “Gerek Ermenilere, gerekse Yahudilere soykırım yapılmadığı yolunda ortaya çıkan gelişmelerin” Hollanda’da da yankı bulması üzerine böyle bir yasayı zorunlu gördüklerini anlatan milletvekili, kanun teklifinin diğer partilerden de destek geleceğini umduğunu, henüz bu konuda tepki almadıklarını belirtti. Basın toplantısına Hollanda Ermeni Federasyonu ve Ülkesel Ayrımcılıkla Mücadele Bürosu (LBR) temsilcileri de katılarak kanun teklifine destek verdiklerini söylediler.

Yeni girişim değil

Hollanda hükümeti geçen yıl, terörle mücadele çalışmaları kapsamında terör eylemlerini görmezden gelme, onaylama ya da kabul etmeme gibi görüşleri ileri süren kişi ve kurumların cezalandırılmasını öngören bir yasa taslağı hazırlayarak görüş almak üzere ilgili kurum ve kuruluşlara göndermişti. Taslakta sözde Ermeni soykırımı anılmamakla birlikte, soykırım ve insanlığa karşı işlenen suçların yok sayılması ve onaylanmasının da suç kabul edilmesi istenmişti. Hükümet, daha sonra bu girişiminden vazgeçmişti.

Belçika’ya ‘Kongo’ misillemesi

İngiltere Parlamentosuna, Ermeni dostu “Belçika’nın Kongo’da işlediği soykırımı” tanımasını isteyen bir tasarı sunuldu. İngiltere’deki Türk ve İngilizlerin ortak platformu olan İngiliz-Türk Diyalog Komitesinin girişimleriyle sunulan tasarıda, Belçika’dan, 1885-1908 yılları arasında, bir zamanlar “Belçika Kongosu” ve “Zaire” adını alan bugünkü Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde yaptığı katliamları açıklaması ve Kongo halkından özür dilemesi isteniyor. Tasarıya bugüne kadar imza atan milletvekillerinin sayısı da 13 olarak belirlendi. Avam Kamarası’nda tasarının görüşülebilmesi için imza sayısının 50’yi aşması gerekiyor. Belçika Parlamentosu, 1998 yılında, sözde Ermeni soykırımını tanıyan ve Türkiye’yi de tanımaya çağıran bir karar almıştı. Komite yetkilileri, Belçika’nın böyle bir çağrı yapmaya hakkı olmadığını, öncelikle kendi tarihiyle yüzleşmesi gerektiğini söylediler. Komiteden yapılan açıklamada, “Belçika’nın ya kendi parlamentosunda Türkiye aleyhine aldığı bu kararı geri çekmesi ya da Kongo’da meydana getirdiği trajediyi soykırım olarak kabul ederek kendi tarihiyle diğer uluslara teklif ettiği şekilde yüzleşmesi gerektiği” bildirildi.

Ahlaksızlığın partisi kuruluyor

Hollanda’da NVD adlı yeni bir partinin kurulması için İçişleri Bakanlığına müracaat edilmesi ülkede büyük bir tartışma meydana getirdi. Van Den Berg adlı 62 yaşında bir şahsın başkanlığını yaptığı grup sübyancılığın serbest bırakılmasını istedi. Partinin tüzüğünde uyuşturucu ve fuhuşun serbest bırakılması da yer alıyor. Hayırseverlik, Özgürlük ve Farklılık (NVD) partisinin teklifi üzerine bazı siyasi partiler harekete geçerek, bu rezilliğin durdurulmasını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious