Şimdi de Kabe'ye saldırdılar

  • Giriş : 25.03.2007 / 00:00:00

Papa'nın sözleri, Danimarka'nın karikatürleri, Hollanda'nın densiz parti liderinden sonra şimdi de Fransa'daki bir sergi İslamiyet'i hedef aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Müslümanlar için en kutsal yer olan Kâbe; Suriye, Fas ve Lübnanlı üç kadının hazırladığı sergide aşağılanıyor. Sergide "Kâbe-i Muazzama" maketinin içine yerleştirilen en mahrem iç çamaşırları görenleri şok ediyor

Avrupa'da İslam'a ve Müslümanlara yönelik hakaretlerin ardı arkası kesilmiyor. Geçen eylülde Papa 16. Benedikt'in Peygamberimiz hakkında Bizans İmparatoru’ndan yaptığı hakaret dolu alıntı, Danimarka gazetesi Jyllands - Posten’in küstah karikatürleri ve Hollandalı ırkçı lider Geert Wilders'in çirkin ithamlarının ardından, bir saldırı da Fransa'dan geldi.

Bu ülkede yayınlanan Charlie Hebdo adlı dergiye küstah karikatürleri yayımlamasından dolayı hiçbir ceza verilmemesine gösterilen tepki dinmemişken, başkent Paris'te açılan bir sergi, herkesi şok etti. Sergide "Kâbe-i Muazzama" maketinin içine yerleştirilen pembe yatak ve üzerindeki kadın iç giysileri ile ışıklı "Helal" yazısını görenler şaşkına döndü.

KASITLI GÖRÜNTÜLER

8 Mart ile 1 Nisan tarihleri arasında açık kalacak olan "Hayal Festivali" adlı sergide yer alan çirkin objeler Suriye, Fas ve Lübnanlı Rana Salam, Lamia Ziade, Al Hana ve Majida Khattari adlı üç kadın tarafından hazırlanmış. Sergide, İslami inançların sembolleriyle cinsel çağrışım yapan eşya ve resimler yer alıyor. Siyah çarşafa bürünmüş tesettürlü üç Müslüman kadın resmi üzerine monte edilen mahrem çamaşırlar da yoğun tepki çekiyor. Serginin bir başka köşesinde camii maketi içindeki minyatür pencerelerden bakıldığında şuh kadın figürleri, geçiş yaparken gösteriliyor. Ayrıca, tesettüre girmiş bir kadın, elinde sigarası ile uygunsuz bir biçimde görülüyor. Mahrem çamaşırlar kırmızı ışıkla hedef noktası haline getirilirken resim üzerinde bir camii silueti yer alıyor.

MAKETLE HAKARET

En çok tepki çeken obje ise, tüm Müslümanlar tarafından en önemli kutsal mekân olarak bilinen Kâbe-i Muazzama maketi. Maketin içinde, şeker pembe çarşaflı, kırmızı loş bir ışıklandırma ile yatağın baş kısmında helal yazısı altında iki ayrı yastık bulunan yatak yer alıyor. Yatağın üzerinde, en mahrem kadın giysileri yer alıyor. Broşürde bu yatağın “zifaf gecesini simgelediği” anlatılıyor. Sergi hakkında açıklama yapan Sırp görevli Silvie Kardiç, “Kadın Müslüman da olsa her yerde kadındır, imajı verilmek isteniyor. Müslüman kadın evde oturan kadın olduğu için, eşini mutlu etmek için bu tür kıyafetler giymek istiyor, düşüncesiyle bu sergi hazırlandı" sözleriyle izah etmeye çalıştı. Ancak sergiyi gezenlerin şoke olduğunu da itiraf etti.

Hakaretin yakın tarihi

Papa 16. Benedikt, geçen Eylül ayında “İslam'da Tanrı ile akıl arasında ayrılmaz bir bağ yok. İslami cihat, akla ve Tanrı'ya karşı" demiş, Bizans İmparatoru Paleologos'un, “Muhammed, sadece kötü ve insanlık dışı şeyler getirdi” sözlerinden alıntı yapmıştı. Tüm Müslüman ülkelerden yoğun tepki alan Papa, açık şekilde özür dilemezken Kasım ayında gerçekleştirdiği Türkiye gezisindeki tavırlarıyla öfkeleri biraz olsun azaltmıştı. Danimarka'nın Jyllands - Posten gazetesinin ise 40 çizere başvurarak Hz. Muhammed'i tasvir etmelerini istemesine 12 çizer olumlu cevap vermiş, hakaret karikatürleri 30 Eylül 2005'de "Muhammed'in yüzleri" adıyla tam sayfa yayınlanmıştı. İslam dünyasında infiale sebep olan hakaret karikatürlerini Rasmussen, "ifade ve basın özgürlüğü" içinde değerlendirmişti. Tepkiler kanlı gösterilere dönüşmüş, bazı ülkeler Danimarka ürünlerine boykot uygulamıştı. Hollandalı ırkçı Özgürlük Partisi lideri Geert Wilders de, İslam'ın kendisinin bir problem olduğunu söyleyerek, Hazreti Muhammed'in bir şiddet adamı olduğunu iddia etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious