Şimdi de misket bombaları!

  • Giriş : 17.08.2006 / 00:00:00

Lübnan'ın güneyindeki siviller şimdi de patlamayı bekleyen misket bombalarının tehdidi altında.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Birleşmiş Milletler'in ateşkes kararının yürürlüğe girmesinin ardından Güney Lübnan'a dönmeye başlayan onbinlerce kişi parça tesirli misket bombalarının tehdidi altında. BM uzmanlarının ilk iki günde inceleme yaptıkları 10 bölgede misket bombaları tespit ettiğini açıklayan İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), bu sayının çok daha fazla olabileceği uyarsında bulundu.
HRW, İsrail uçklarının Lübnan'ın güneyindeki bölgelere attığı parça tesirli bombalardan patlamayanların sivillerin hayatını tehdit ettiği uyarısı yaptı. Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan HRW Müdürü Kennet Roth, söz konusu bombaların ateşkesten sonra 16 kişinin ölmesine ya da yaralanmasına yol açtığına dikkat çekti. BM uzmanlarının ülkenin güneyindeki Nebatiye, Tibnin ve Beyt Yahun civarındaki 10 bölgede misket bombaları bulduğunu ifade eden Roth, bunun buzdağının görünen kısmı olduğunu vurguladı. Bu konuda acil önlem alınmaması durumunda çok sayıda kişinin gereksiz yere öleceği vurgulanan açıklamada, İsrail'den de parça tesirli bombaları attığı bölgeleri tam olarak açıklaması talep edildi.

Misket bombaları, yere düştükten sonra etrafa saçılan çok sayıda küçük bombanın patlaması prensibiyle çalışıyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü, uluslararası kuralları ihlal eden İsrail'in parça tesirli bombaları sivillerin yaşadığı bölgelerde kullanmakla suçluyor. BM uzmanları bu tip bombaların yaklaşık yüzde 10'unun patlamadığını tahmin ediyor. Bu tahmine göre Lübnan'ın güneyinde patamaya hazır 10 bine yakın bomba bölgeye akın eden sivilleri tehdit ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious