Şimdi de Ukrayna'da kriz çıkıyor

Şimdi de Ukrayna'da kriz çıkıyor.13951
  • Giriş : 27.10.2008 / 23:11:00

Gürcistan'ı savaşa iten bağımsızlık haketinden sonra şimdi de Ukrayna'nın batısında yaşayan Rusinler ( Slavlar) etnik grubu, bağımsızlığını ilan etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ukrayna, Polonya, Slovakya, Macaristan ve Romanya sınırlarının kesişme noktasında yaşayan Rusinler geçtiğimiz gün Zakarpatiye bölgesinin Mukaçevo kentinde bir kongre düzenledi. Kongreden alınanın ortak kararda 'Podkartskaya Rusin Cumhuriyeti' ilan edildi.

Rusinlerin kongresinde, 22 Kasım 1938 yılında ilan edilen Rusin Özerk Cumhuriyeti ikinci kez ilan edildi. Kongre üyeleri, kısa bir zaman içinde Ukrayna'nın Zakarpatiye Bölgesi Meclisi'ne başvurarak kongre kararını iletecek.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko'nun partisi Bizim Ukrayna bu girişime sert tepki verdi. Bizim Ukrayna Partisi lideri Vyaçeslav Kirilenko, Anayasal suç özelliği taşıyan bu girişimin sorumlularının adalete ifade vermesi gerektiğini duyurdu.

Zakarpatiye Bölgesi'nde 7 Mart 2007 tarihinde yapılan meclis oturumunda azınlık olarak Rusin milletinin varlığı onaylanmıştı. Oylamaya katılan 75 vekilden 71'i "evet", 2'si "ret" ve 2'si ise çekimser yönde oy kullanmıştı. Yapılan oylama sayesinde varlıkları resmiyet kazanan Rusin topluluğu, Zakarpatiye Bölgesinin bütçesinden pay alıyor.

2001 yılının nüfus verilerine göre bölgede yaşayan Rusinlerin 10 bin civarında.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*