Şimdi gözler 48 milyon seçmende!

Şimdi gözler 48 milyon seçmende!.13026
  • Giriş : 29.03.2009 / 11:26:00
  • Güncelleme : 29.03.2009 / 11:26:42

Türkiye, 5 yıl aradan sonra yerel yöneticilerini seçmek için bugün sandığa gidiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye genelindeki 48 milyon 6 bin 650 seçmen yerel seçimler için 177 bin 50 sandıkta bu sabahtan itibaren oy vermeye başladı. Siyasî partiler, iki aydır sürdürülen seçim kampanyasında meydanlara çıkarak adaylarına oy istedi. Artık son söz milletin. Vatandaşlar güne saatler ileri alınmış olarak uyanacağından dikkat etmeleri gerekecek. 177 bin 50 sandıkta yerel yöneticisini belirleyecek. Kimlik numaralı nüfus cüzdanı ve ehliyet gibi belgelerle oy verilebilecek. Nüfus idarelerinden alınan 'nüfus kayıt örneği' gösterilerek de oy kullanılabilecek. Sandıkta büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanlıkları ile il genel meclisi üyeliklerinin seçimi yapılacak. Seçmen, verilen pusulaları, tercih ettiği partiye 'evet' mührünü bastıktan sonra zarf içinde sandığa atacak. Seçmenin tercihleri doğrultusunda 36 bin 820 aday sandıktan kazanan kişi olarak çıkacak. Seçime katılımın yüksek olacağı tahminleri yapılıyor. Bunda YSK'nın aldığı 'kimlik numarası şart' ısrarının etkili olması bekleniyor. Özellikle havaalanları, otogar ve tren garlarında yoğunluk yaşanıyor. Sadece hızlı trende pazar akşamına kadar biletler tükenmiş durumda. Birçok şehre ek tren ve otobüs seferleri konuldu.

Nüfus müdürlükleri bugün de açık olacak

Yüksek seçim Kurulu'nun (YSK), kimlik numarası şartı karşısında vatandaşların sıkıntıya düşmemesi için nüfus idareleri bugün de açık tutulacak. 29 Mart yerel seçim sürecine YSK'nın kararları damgasını vurdu. Önce numara şartıyla sandığa gidiş zorlaştırıldı. Ardından oy kullanılacak yerler kamusal alan ilan edilerek başörtüsü yasağı getirildi. Bunu, "Güvenlik personeli, kayıtlı olduğu yerde oy kullanacak" kararı izledi. Vasi tayin eden engellilerin oy kullanması da engellendi. Türk halkı, kimlik numarası şartını nüfus dairelerinde saatlerce kuyrukta beklemeyi göze alarak aştı. Bu yolla milyonlarca vatandaş kimlik numaralı nüfus cüzdanı aldı. Nüfus müdürlükleri mesai kavramı gözetmeksizin gelen vatandaşları geri çevirmeden geç saatlere kadar çalıştı. Kurum, bugün son vatandaş kalıncaya kadar cüzdan ve nüfus kayıt örneği vermeye devam edecek.

Sandık görevlileri oy kullanacakları adrese gelmeye başladı

29 Mart Yerel Seçimlerinde oy kullanım işlemi bu sabah saat 08.00'dan itibaren başlayacak. Bazı partilerin sandık görevlileri ile oy kullancak olan vatandaşlar okullara gelmeye başladı.

29 Mart Yerel Seçimlerinde partilere görevlendirilen sandık görevlileri, İlçe seçim Kurulları'nın belirlediği sandık başkanları ile erkenden oy kullanmak isteyen bazı vatandaşlar okullara gelmeye başladı. Oy kullanılacak okullarda polis de güvenlik önlemleri aldı. Bazı partilerin sandık görevlileri, bu seçimde TC kimlik numarasından dolayı sorunlar yaşanabileceğini dile getirdi. Özellikle medya organlarını takip etmeyen vatandaşların mağdur olabileceğini kaydeden parti görevlileri, seçmenleri doğru oy kullanmaları yönünde bilgilendireceklerini belirtti.

Kahvaltılarını okul avlularında yapan sandık görevlileri, 07.00'den itibaren sandıklarının başına geçti.

Sandık başına gidecek seçmen sayısı yeni bir rekorun habercisi.

Türkiye, yerel yöneticilerini seçmek için 9. kez sandığa gidiyor. İlk belediye seçimleri 17 Kasım 1963'te yapıldı. Bu seçimde 3 seçmenden biri oyunu kullanmadı. Vatandaşların büyük bir kısmının demokratik hakkını kullanmadığı seçimler, 1984 yılına kadar sürdü.

Katılım, 68 seçimlerinde yüzde 57, 1973 seçimlerinde yüzde 52'de kaldı. 1977 seçimlerinde de her iki seçmenden biri yerel yöneticilerini belirlemek için sandığa gitmedi. 1984 seçimlerinde ise katılımda patlama yaşandı oyunu kullananların oranı yüzde 88'i buldu. Ancak yirmi yıl sonra, 2004 yerel seçimlerinde, katılım oranı yüzde 76'ya kadar düştü.

Vatandaşların tercihinin yönetime yansıdığı tek yer sandık. Türkiye, artık oy kullanmanın demokrasi için taşıdığı önemin farkında. Yüksek seçim Kurulu'nun sandığa gitmeyi engelleyen kararına karşı halkın gösterdiği tepki bunun en büyük kanıtı.

Kurulun 'oy kullanmak için kimlik numarası şartı'nın ardından 3,5 milyon kişi oy kullanamamakla karşı karşıya kalmış soğuk ve yağışlı havaya rağmen vatandaşlar nüfus dairelerine akın etmişti. Halk, engellemelere rağmen sandığa sahip çıktığını gösterdi.

OY VERME BAŞLADI, DEMOKRASİ KAZANSIN

Türkiye genelindeki 48 milyon 6 bin 650 seçmenin oy kullanması için 177 bin 50 sandık kuruldu.

Seçimlerde, 16 büyükşehir, 65 il, 892 ilçe ve 1974 belde belediye başkanı belirlenecek. Seçimde, il genel meclisi için 3284, ilçe belediye meclisi için 14 bin 617, belde belediye meclisi için ise 17 bin 946 üye seçilecek.

YSK kararına göre, saat 07.00 itibariyle sandık başına gitmeye başlayan Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis'teki seçmenler için oy verme işlemi saat 16.00'da sona erecek.

Bu illerin dışında kalan Adana, Afyonkarahisar, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Edirne, Eskişehir, Hatay, Isparta, Mersin, İstanbul, İzmir, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Konya, Manisa, Muğla, Nevşehir, Niğde, Sakarya, Samsun, Sinop, Tekirdağ, Tokat, Uşak, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Yalova, Karabük, Osmaniye ve Düzce'de ise 08.00-17.00 saatleri arasında oy kullanılacak.

Seçmen oyunu, belediye, il genel meclisi, köy ve mahalle seçimleri için ayrı ayrı belirlenmiş sandıklarda kullanacak.

Her seçmen, hangi sandık seçmen listesine yazılmış ise ancak o sandıkta oy verebilecek.

Oy vermenin bitiş saati geldiği halde sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmen varsa, sandık kurulu başkanı bunları saydıktan ve kimliklerini toplayıp tespit ettikten sonra sırayla oylarını kullanmalarına izin verecek. Saat 17.00'den veya YSK'nın belirlediği bitiş saatinden sonra gelen seçmen oy kullanamayacak.

Ceza infaz kurumları ve tutukevinde oy verme saat 08.00'de başlayacak ve YSK'nın o yer için belirlediği bitiş saatinde sona erecek. Buralarda diğer hükümler aynen uygulanacak.

Oy verme günü sandık başına gelen seçmen, sandık kurulu önüne kurul başkanı tarafından sırayla birer birer alınacak. Gebeler, hastalar ve özürlüler sıra ile bekletilmeden oylarını verecek. Güvenlik görevlileri ve yaşlıların da bekletilmeden oy kullanmalarına izin verilecek. Yaşlılar ile özürlülere yardım edenlerin de öncelikle oy kullanmalarına izin verilebilecek.

Görme özürlüler, felçliler, elleri eksik olanlar veya bu gibi bedeni aksaklıkları açıkça belli olanlar o seçim çevresi seçmeni olan ve o sırada sandık alanında bulunan akrabalarından birinin, akrabası yoksa herhangi bir seçmenin yardımı ile oylarını kullanabilecek. Bir seçmen birden fazla özürlüye yardım edemeyecek.

Tutuklular ve taksirli suçlardan hükümlüler yeterli güvenlik tedbirleri alındıktan sonra, ceza infaz kurumları ve tutukevi idaresinin belirleyeceği bir düzen içinde oy kullanacakları sandık bölgesine getirilecek. Tutuklular ve taksirli suçlardan hükümlülerin serbest ve gizlilik içinde oylarını kullanmaları sandık kurulu tarafından sağlanacak.

PARMAKLAR BOYANMAYACAK, T.C KİMLİK NUMARASI ŞART

Seçmen bilgi kağıdını gösteremeyenler, T.C Kimlik Numarası taşıyan kimlik belgeleriyle oylarını kullanabilecek.

298 sayılı Kanun'da 5749 sayılı Kanun ile yapılan değişiklikle, seçmenlerin parmaklarının boyanması uygulamasından vazgeçilerek, T.C Kimlik Numarası bulunan bir belgeyle oy kullanma zorunluluğu getirildi. Bu nedenle vatandaşlar, üzerinde T.C Kimlik Numarası bulanan nüfus cüzdanının yanı sıra üzerinde T.C Kimlik Numarası bulunan resmi daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, sürücü belgesi, sarı basın kartı, askeri kimlikler ve hologramlı öğrenci kimlikleri gibi belgelerle oy kullanabilecek.

Üzerinde T.C Kimlik Numarası bulunan bir belgeye sahip olmayan vatandaşlar ise nüfus dairelerinden aldıkları ''nüfus kayıt örneği''ni geçerli kimlikleriyle birlikte ibraz etmeleri halinde oy verebilecek.

BUGÜNKÜ YASAKLAR

Seçimlerin sağlıklı ve düzenli şekilde gerçekleşmesini sağlamak amacıyla YSK'ca belirlenen yasaklara göre, bugün sabah saat 06.00'dan gece saat 00.00'a kadar, her ne suretle olursa olsun alkollü içki satılması, içkili yerlerde umumi mahallerde her çeşit alkollü içki verilmesi, içilmesi yasak olacak.

Oy verme süresince bütün umumi eğlence yerleri kapalı kalacak, eğlence yeri niteliğini taşıyan lokantalarda yalnız yemek verilebilecek.

Bugün saat 06.00'dan saat 00.00'a kadar, emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka hiç kimse ateşli silahlar, patlayıcı maddeler, her türlü kesici, delici ve bereleyici aletler, yakıcı, aşındırıcı, yaralayıcı, boğucu, zehirleyici, sürekli hastalığa yol açıcı nükleer, radyoaktif, kimyasal, biyolojik maddeler taşıyamayacak.

Bugün saat 18.00'e kadar radyolar ve her türlü yayın organları tarafından seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılması yasak olacak. Saat 18.00 ile 21.00 arasında ancak radyolarda YSK tarafından seçimle ilgili olarak verilecek haber ve tebliğler yayımlanabilecek, saat 21.00'den sonra bütün yayınlar serbest olacak. YSK, isterse yayın yasaklarını saat 21.00'den önce de kaldırabilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*