Şimdi okullu olduk!

  • Giriş : 06.07.2006 / 00:00:00

Bakan Çelik; 'Haydi Kızlar Okula Kampanyası çalışmalarında Van'da 8 bin 500 erkek çocuk okula kazandırıldı' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Çocuklara Acil Yardım Fonu (UNICEF) ile birlikte 2003 yılında başlatılan Haydi Kızlar Okula Kampanyası'nda çalışmalarında Van'da şimdiye kadar 29 bin çocuğun okula kazandırıldığını belirtti. Bakan Çelik, bu çalışmalar kapsamında 8 bin 500 erkek çocuğun da okula kazandırıldığını söyledi.
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve BM Genel Sekreter Yardımcısı ve UNICEF İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Kul Chandra Gautam, Van Valiliğinde yaptığı görüşmeden sonra basın açıklaması yaptı.

Çelik, UNICEF ile birlikte yürütülen başta Haydi Kızlar Okula kampanyası olmak üzere Çocuk Dostu Okul projesindeki başarılı çalışmadan dolayı yetkililerin mutlu olduklarını söyledi. Çelik, "Okula gitmeyen kızları tespit etmek üzere başlatılan bu çalışma aynı zamanda okula şu veya bu sebepten gitmeyen erkek öğrencilerinde dönmelerini sağlamıştır. Van'da okula dönen 29 bin öğrencinin, yavrumuzun yaklaşık neredeyse 8 bin 500'ü erkek öğrencidir. Bu açıdan Haydi Kızlar Okula Kampanyası sadece kızlarımızı için değil bütün yavrularımız için hayırlı bir iş olmuştur. Önümüzdeki süreçte daha büyük gayretlerle elde ettiğimiz tecrübeleri de ilave ederek yolumuza devam edeceğiz" dedi.

BM Genel Sekreter Yardımcısı ve UNICEF İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Kul Chandra Gautam ise Türikye'de ve özel olarak Van'da kızların eğitime dahil edilmesiyle yapılan kampanyalar, Türkiye'nin bu anlamda elde ettiği tüm başarılar ve bütün faaliyetler BM ve ÜNİCEF olarak dünyanın her yerinde yapmış olduğumuz çok daha geniş kapsamlı hareketin bir parçasını teşkil ettiğini kaydetti.

Gautam, "Bu yüzden bizim için sizin elde ettiğiniz başarılar çok önemli aynı zamanda kalkınma hedeflerine ulaşılması açısından da çok önemli adımlar teşkil ediyor." şeklinde konuştu.

Gautam, Bakan Çelik ve Vali Mehmet Niyazi Tanılır ile yaptığı görüşmeden sonra Çocuk Dostu Okul Projesi kapsamında yer alan Fevzi Geyik İlköğretim Okulu'nda kampanya çalışanları ile beraberindeki heyetle görüşme yaptı.

Gautam ve beraberindeki heyet okula gelirken kampanya kapsamında okula kazandırılan kız çocuklar heyete birer buket çiçek verdi. Heyet içerde tercüman aracılığı ile kız çocuklarla konuşarak sorunlarını dinleme imkanı buldu.

Gautam ile birlikte UNICEF Türkiye Temsilcisi Edmond Mc Laughney, Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Genel Müdürü Yüksel Özden, Sağlık Bakanlığı'ndan Deniz Ilgaz, UNICEF görevlileri Sema Hosta, Yakut Temüroğlu, Sumru Kutlu ve Bernard Kenneyd heyette yer alan diğer isimler arasında yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious