Şimdi rağbet penyeye

  • Giriş : 20.07.2006 / 00:00:00

Penyeler her bütçenin açığını örtüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rahat kullanım seçeneğinden doğan talepler modacıları da harekete geçirmiş. Koleksiyonlarında penyelerden yapılmış farklı zevklere hitap eden tasarımlara imza atan modacılar penyelerden neler yapmamışlar ki! Elbiseler, tişörtler, etekler, ceketler, pantolonlar, eşofman takımları, şapkalar, iç giyimler ve daha birçok giysi penye kumaşlar ile sezonun modasına uygun tasarlanmış.

Hepimizi “bugün ne giyeceğim” derdinden kurtaran penye bluzlar, yani tişörtler bu sezon rahat kullanımları kadar farklı zevklere uygun çizgileri ile dikkat çekiyor. Geçmiş sezonlarda daha çok spor kesimlerde görmeye alıştığımız tişörtler, içinde bulunduğumuz sezonda neredeyse abiye formlarında tasarlanmış. Kumaşının kullanışlı ve ferah olması nedeniyle yaz mevsiminin vazgeçilmez giysileri arasındaki, ilk sırayı kaptırmıyor. Genç yaşlı hemen hepimizin dolabında giyim tarzımıza uygun penyeler vardır. Düz ve klasik kesimlerdeki penye bluzlar spor giysiler ile olduğu kadar klasik giysiler ile hatta döpiyes takımlar ile dahi rahatlıkla kombine edilebiliyor olması talebi de artırıyor. Fiyatlarının ise diğer bluz cinslerine oranla daha ucuz olması buna katkı sağlıyor.

Çiçekli penye bluzlar her sezon olduğu gibi bu sene de var olan modeller arasında. Tüm giysilerde olduğu gibi penyelerde de pamuklu dantellerin sık kullanıldığı ve sıcacık bir sevimlilikle tasarlandıklarını görmekteyiz. Geçmiş senelere göre büyük baskılar yerini küçük, zarif detayları olan baskılara bırakmış. Geometrik formların da çok kullanıldığı penye baskılarında illüstratif desenlere, spor kesimli modellere sıklıkla rastlanıyor. Daha feminen giyimden hoşlananlara ise şifon ile harmanlanmış viskon penyeler eşlik ediyor. Volanlı ve bol kesimli olanları da oldukça şık. Tunik vari yumuşacık dökümlere sahip viskon penyeler günün her saatinde giyilebilecek kullanışlı parçalar arasında bulunuyor. Farklı yaka özellikleri ve kol boylarında bulunabilecek bu giysilerin içine ya da dışına giyilebilecek penyeler ile kombinlemek bu sezon da çok moda.

“Yakası çok açık” demekten sizi kurtaracak olan üst üste giyilebilen penye bluzlar etnik ama modern giyinmenize yardımcı olacak. Polo yaka tek veya üç düğmeli bluzlar ise kullanıldığı kumaş deseni ve rengine göre bambaşka bir havaya bürünebiliyor. Bisiklet yaka, v yaka, havuz yakalıları ve daha birçok alternatif ile yaz sezonunun vazgeçilmezlerinden olan penyeler sadelikteki zarifliği kadar hareketli renk ve desenlerin sevimliliği ile her tarza hitap ediyor. Düz renk olup farklı dokumalar ile karşımıza gelen penyeler en çok üst giyimde kullanılıyor. Hafiflik ve ferahlık hissi verdiği için sıcak havalarda en çok kullanılan giysiler arasında başı çekiyor. Düz kesimlere sahip penyeleri hem klasik hem de spor giysiler ile kullanmak mümkün. Likra oranı fazla olanlar ilk etapta cazip gelse de unutulmaması gereken bir şey var ki o da; likra ne kadar fazla ise terletme oranı da o derece artar. Bu nedenle dökümlü, ipeksi duran ve sentetikten uzak penye giysileri almakta yarar var.

Bu sezon beyaz renk her yerde kendini hissettiriyor. Beyaz tişörtler modern dünyanın giysisi olarak hemen herkesin büyük beğenisini topluyor. Bunun yanında daha renkli olmak isteyenlere ise rengârenk ‘basic’ tişörtler eşlik ediyor. Çeşitli renk seçenekleri ile tasarlanan tişörtlerde turuncu, mavi, kırmızı, yeşil, bej tonları ve mor en çok tercih edilenler arasında yerini almış görünüyor. Spor giyimden hoşlananlara yumuşak renklerdeki yazılı tişörtleri, küçük aplikeler ve çizgili olanları tavsiye ediliyor. Bunun yanında tığ işi danteller ile süslü tişörtler ise hem jean pantolonlar ile hem de sevimli pilili etekler ile kullanılabilecek kadar şık, zarif ve kullanışlı… Bu sezonda en çok göze çarpan, pul ve payetlerin neredeyse tüm penyelerde kullanılmış olmasıdır. Oldukça feminen duran bu tarzda; farklı zevklere hitap eden birçok stilde tasarımlara rastlamak mümkün. Orta yaş grubuna yönelik bluz ve hırka ikilisi asil duruşları ile zarif giyinmek isteyen hanımların beğenisine sunulmuş. Klasik penyeleri alırken yazlık giysilerinizin ağırlıklı renklerini mutlaka dikkate alın. Çok dar ve sentetik oranı fazla olan penyelerden uzak durun. Alacağınız penye giysi içinde bulunan sentetik karışım oranını yıkama etiketlerinde bulabileceğinizi unutmayın.

Komple desenli penyeler siyah-beyaz, kırmızı-beyaz ya da pek çok canlı renklerin buluşması ile tasarlanmış. Yazın enerji ve hareketliliğine sahip bu stil penye bluzlar, düz bir giysiyi dahi dikkat ve özenle seçilmiş kıyafet gibi gösterebilir. Bol rahat etekler ile bir harika durdukları ya da yine hafif bol kesim, açık renk pantolonlar ile zarif durduğu gibi… Penye kullanımında dikkat etmeniz gerekenler:

& Penyelerinizi yüksek ısıda yıkamamalısınız.

& Asılarak değil serilerek kurutulmalıdır.

& Baskılı olanlar tersinden ütülenmelidir.

& Yıkama talimatları okunmalıdır. Zira bazı penyeler düşük sıcaklıkta da yıkansalar, yıkama sonrasında küçülme olabilir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious