Şimdi salyangoz toplama zamanı

  • Giriş : 15.04.2007 / 00:00:00

Türk mutfağında yeri olmayan, ancak Avrupa ve Uzakdoğu ülkelerindeki en seçkin lokantaların en gözde menüsünü oluşturan salyangoz, dar gelirli köylülere geçim kaynağı oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Nemli yerleri seven, yağışın olduğu bahar aylarında beslenmek için toprak yüzüne çıkan salyangozlar, her yıl Nisan ve Mayıs aylarında, köylülerin yüzünü güldürüyor.
Köylüler tarafından toplanarak müstahsiller aracılığıyla ihracatçı firmalara satılan salyangozlar, toplayıcılarına kilo başına 1 YTL kazandırıyor.
Adana'nın merkez Karaisalı ilçesinin Keştepe köyünde yoğunlaşan toplayıcılar, bahar yağmurlarıyla birlikte ellerine aldıkları tüplü fenerlerle dağların yolunu tutuyorlar.
Yanlarına su, ekmek ve zeytinden oluşan yiyeceklerini alan, bellerine torba bağlayan, yanlarında da çuval bulunduran köylüler, toplama işine salyangozların sürüler halinde toprak yüzüne çıktığı gece yarısı başlıyor.
Sabahın ilk ışıklarına kadar çuvallar dolusu salyangoz toplayan köylüler, 300-400 metre tırmanmak zorunda kaldıkları yorucu yolculuk nedeniyle yanlarına sadece içecekleri kadar su aldıklarından ellerini bile yıkama imkanı bulamıyorlar.
Yılan ve akreplere karşı birbirlerine destek olmak için acıktıklarında fenerlerini ortaya koyup çevresinde toplanan, ekmeklerini, tüplü fenerde ısıtan köylüler, karınlarını doyururken, salyangozların salgıladığı parlak renkli sümüksü sıvıya bile aldırmıyorlar.
Toplayıcılardan Hayati Arık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, salyangozu yılın sadece Nisan ve Mayıs aylarında toplayabildiklerini, 2 ayında kazandıkları parayla 12 ay geçinmek zorunda kaldıklarını belirtti.
''Bahar yağmurlarını en çok biz seviyoruz'' diyen Hayati Arık, ''Binbir emekle, yılan ve akrep tehlikesine rağmen yüzlerce metre yol yürüyerek topladığımız salyangozların kilosunu 1 YTL'den aracılara satıyoruz. Onlar da kilo başına 25 kuruş karla ihracatçı firmalara veriyorlar'' dedi.

''SOĞUKTA DONUYOR, SICAKTA KURUYORLAR''
Hayati Arık, son yıllarda bahar yağmurlarının az olmasının salyangoz toplama işini de aksattığını belirterek, şunları söyledi:
''5 yıl önce 1,75 YTL'den salyangoz sattığımızı biliriz. Memuru, emeklisi, işçisi, esnafı herkes para kazanamayınca salyangoz toplamaya başladığından piyasa düştü. Her yağmur sonrası dağlar tüplü fenerlerle salyangoz toplayanlarla adeta ışıl ışıl yanar. Ne kazanırsak Nisan ve Mayıs'ta kazanacağız. Haziran ayında yağmur yağarsa dağlara çıkarız. Çünkü vücutlarında bol miktarda su bulunduran salyangozlar çok soğuk havalarda donarlar. Çok sıcak havalarda ise su kaybederek kururlar. Bu yüzden hiçbir ekonomik değerleri olmaz.'' Köylülerden Ahmet Üzüm ise yağmur sonrasında salyangoz topladıkları için bellerine bağladıkları önlüğe doldurdukları salyangozların salgıladığı sıvı ve nemli toprak nedeniyle bellerine kadar ıslandıklarını ancak, bu işi yapmaktan başka çarelerinin olmadığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious