Şimdi söz sırası şairlerin!

  • Giriş : 15.05.2007 / 00:00:00

'Uluslararası Beyoğlu-İstanbul Şiir Festivali' nam-ı diğer 'Şiiristanbul'un ikincisi dün Tophane-i Amire'deki törenle başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tarih ve Toplum Bilimleri Enstitüsü (TTBE) ve Beyoğlu Belediye Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen festivalin bu yılki onur konuğu Filistinli ünlü şair Mahmud Derviş, geçirdiği kalp spazmı sebebiyle festivalin açılışına katılamadı. Sağlık durumunun iyi olduğu öğrenilen Derviş'in ileriki günlerde İstanbul'a gelmesi bekleniyor. Bu yıl dört kıtadan 28 yabancı şairi ağırlayacak olan etkinlik, 21 Mayıs'a kadar şiirseverleri bir araya getirecek. Başta Beyoğlu olmak üzere, İstanbul'un tarihî mekanlarında gerçekleştirilecek festival, şiir okumaları, konferans ve uluslararası toplantılarla zengin bir içerik sunarken Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü'ndeki seminerlerle de akademik boyut kazanacak.

Bu yıl Kültür Bakanlığı, THY ve Dedeman Otelleri'nin de desteğini alan Şiiristanbul'a 19 ülkenin tanınmış 28 şairi ile 32 Türk şairi katılıyor. Festival Düzenleme Komitesi Başkanı Zeki Tombak, "Geçen sene bir düşü gerçekleştiriyorduk. Cesurca bir iş yaptığımızı geçen yılki festival bitince anladık." dedi. Festival başkanı şair Adnan Özer, İstanbul'un kültürleri bir araya getiren misyonunun böyle etkinliklerle canlanacağını vurgulayarak "Eskiden Doğu'dan Batı'ya İstanbul'un şehirleri diyebileceğimiz bir iletişim vardı. Böyle etkinlikler çokça yapılmalı ki İstanbul'un şehirleri belirginleşsin." diye konuştu.

Festivale Güney Kore'den Filistine, Ürdün'den Suriye'ye, Yunanistan'dan Makedonya'ya, Peru'dan ve El Salvador'a, Türkiye'den İngiltere'ye kadar 4 kıtadan 60'tan fazla şair katılıyor. Şairler arasında 'Şiirin Yeşil Atlısı' olarak bilinen Perulu Antonio Cisneros, İtalyan Guiseppe Conte ve İsveçli Lasse Soderberg de var. Bu yıl farklı bir proje de yer alıyor festivalde: "İstanbul'un şairleri, İstanbul'un dilleri". Amaç, İstanbul'daki kültür zenginliğini vurgulamak. Kendi diliyle yazan Türk, Rum, Ermeni, Musevi İstanbullu şairler katılımlarıyla festivalin İstanbul-Beyoğlu karakterini güçlendirecek.

Bu yıl hem Türkiye-İtalya diplomatik ilişkilerinin hem de Beyoğlu Belediyesi'nin 150'nci yılı. Yine Türkiye-Güney Kore diplomatik ilişkilerinin 50'nci yılı olması dolayısıyla özel toplantılar düzenlenecek. Uluslararası Beyoğlu-İstanbul Şiir Festivali geçen yıl koyduğu ödülü kurumlaştırma amacında; Tarih ve Toplum Bilimleri Enstitüsü Derneği'nin kurucuları arasında yer alan Sevda Ergin anısına "Genç Şair Başarı Ödülü"nün bu yıl ikincisi verilecek. İstanbul'un 2010 Kültür Başkenti olarak seçilmesini de göz önünde bulunduran festival komitesi, Avrupa ve dünyanın başka ülkelerinden önemli festivallerin yöneticilerini de İstanbul'a davet etti. Bu davetlilerin katılımıyla bugün 'Yerel yönetimler ve uluslararası şiir festivallerinin geleceği' başlıklı bir toplantı düzenlenecek. Saat 16.00'da Yapı Kredi Bankası Kültür Merkezi salonunda gerçekleştirilecek olan toplantıda Beyoğlu'nun, dünya şiir festivallerinin de bir merkezi olma isteği somut olarak ortaya konulacak. (www.siiristanbul.com)

'İstanbul için güzel bir açılım'

Tobias Burghardt (Almanya): İstanbul Şiir Festivali çok büyük bir açılım. Dünyanın farklı ülkelerinden birçok şair burada bir araya geliyor. Bunu önemli buluyorum. Bu festival, şiirin ve insanlığın ortak dili.

Guiseppe Conte (İtalya): İstanbul, enerjik ve cıvıl cıvıl bir yer. Bu tür kültürel festivaller çok önemli. Çünkü politika ve ekonomi, kültürleri ve medeniyetleri birbirinden ayırıyor. Ama şiir festivalleri bu ayırımları ortadan kaldırmak için büyük bir fırsat.

Chong Hyon-jong (Güney Kore): Dünyanın çeşitli ülkelerindeki şiir festivallerine katılıyorum. Burada elimden geldiğince yeni şairlerle tanışmaya ve onların şiirlerini tanımaya çalışacağım. Kendim için ve şiir için önemli bir fırsat olarak görüyorum.

Yorgo Emilyos Eden (Yunanistan): Bu festival, edebiyat adamlarını, şehirleri birbirlerine yaklaştıran önemli bir etkinlik. Çok güzel başlayan bu toplantılarla ilişkiler daha derin ve güzel olacak.

[FESTİVALDE BUGÜN]

Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü: Gelenekten Modernizme Kore Şiiri (Konuşmacı: Ra Hee Duk)-15.00-16.00

Muammer Karaca Tiyatrosu: Şiir Okuması-14.00-16.00

Tünel Meydanı, Beyoğlu: Şiir Okuması-14.00-15.30

Yapı Kredi Bankası Kültür Merkezi: Şiir Festivallerinin Geleceği ve Yerel Yönetimler Konferansı-16.00

İtalyan Kültür Merkezi: Resepsiyon ve Şiir Okuması-17.00-19.30

Kırım Kilisesi Kumbaracı Yokuşu-Tünel: Şiir ve Müzik Dinletisi- 20.00-21.30

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious