Şimdiye kadar ele geçen en yüksek miktar bomba

Şimdiye kadar ele geçen en yüksek miktar bomba .8867
  • Giriş : 12.09.2007 / 08:30:00
  • Güncelleme : 12.09.2007 / 08:38:42

İkiz Kuleler'e 11 Eylül 2001'de yapılan saldırının yıldönümünde, başkent büyük bir facianın eşiğinden döndü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çok katlı otoparka bırakılan araçtaki 602 kilo patlayıcı, polis kopekleri tarafından son anda bulundu. 11 Eylül ve 12 Eylül darbesinin yıldönümünde bombalı araçla saldırı yapılacağı istihbaratını alan Ankara Emniyeti İstihbarat Şube Müdürlüğü, özel eğitimli köpeklerle otoparkları mercek altına aldı. Ekipler dün sabah Kurtuluş'taki çok katlı otoparkta inceleme yaptı. Sabah erken saatlerdeki arama sırasında önce Rocky adlı bomba köpeği 06 VMP 11 plakalı Mercedes Vito marka lacivert renkli araca yöneldi. Rocky aracın yanından ayrılmayınca polisler Maske isimli köpeği de aracın yanına getirdi. Her iki uzman köpek de bomba işaretleri verince, bombanın uzaktan kumandayla veya cep telefonuyla patlatılması, jammer cihazı getirilerek frekanslar bozularak engellendi.

ÜÇ SAATTE ETKİSİZ KILINDI
İlk iş olarak da çevredeki Kurtuluş Parkı, Kızılay ve Bakanlıklar'a çıkan yollar kapatıldı. Otoparktaki mağazalar, Büyükşehir Belediyesi Sokak Çocuklarını Eğitim Merkezi olarak kullanılan bina ile çevredeki evler de boşaltıldı. Minibüsün içinde 602 kilo ağırlığında amonyum nitrat bombası olduğu, patlama etkisinin güçlendirilmesi için TNT ile desteklendiği belirlendi. "Gübre bombası" olarak tabir edilen düzenek 3 saat süren çalışmayla etkisiz hale getirildi. Mavi branda örtülen araç, geniş güvenlik önlemleri altında Gölbaşı'ndaki Bomba İnceleme Şube Müdürlüğü'ne götürüldü ve incelemeye alındı.

KAMERA BOZUKTU
Otoparkın güvenlik kamerasının üç gündür bozuk olduğu için görüntü alınamadı. Polis görevlilerin bilgisine başvurdu. Otopark görevlileri, "Akşam 20.30 sıralarında 3 kişinin bulunduğu araç, otoparkın 2. katına çıkarak aracı park etti. Biz burada 7 güvenlik görevlisiyiz. Bunların 2'si gece çalışıyor. Akşam arkadaşlar da havanın karanlık olması nedeniyle şahısların eşgalini tam hatırlamıyor" bilgisini verdi. Otoparkın gece bekçisi, gündüz bekçisi ile sorumlu müdürü Ankara Terörle Mücadele Şubesi'nde sorgulandı. Görevlilerin verdiği eşkale göre emniyet, üç kişiyi de her yerde aramaya başladı. Minibüsün üzerindeki 06 VMP 11 plakanın, Altındağ'daki bir araçtan önceki gün aracın ise İstanbul'dan çalındığı belirlendi.

Valilik: Aracın içinden çıkan malzemeler PKK ile örtüşüyor

Ankara Valisi Kemal Önal, "Muhtemelen bir felaketten kurtulduk" dedi. Bomba yüklü minibüsle ilgili olarak açıklama yapan Ankara Valisi Önal, "Bugünlerde polisimiz Ankara genelinde çok yaygın bir güvenlik faaliyetine geçiyor. Buna uzman ekiplerimiz ve dedektör köpeklerimiz de katılıyor. Muhtemelen bir felaketten kurtulduk" dedi. Önal, patlayıcı maddelerin incelenmesinin bittiğini, raporun da yazılmakta olduğunu belirterek, patlayıcılarla ilgili açıklamanın yapılacağını söyledi. Ankara Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz ise, "Çalışma bitmiştir. Polis laboratuvarından yapılacak incelemeden sonra gerekli açıklama yapılacaktır" dedi. Yılmaz, gazetecilerin "İstihbaratı CIA'nın verdiği söyleniyor. Bu doğru mu?" sorusu üzerine ise, "Tamamen bizim polisimizin başarısı. Polis iki gündür önlem alıyordu zaten. Polis istihbaratımızın başarılı çalışması sonucu büyük facia önlendi" yanıtını verdi.

ŞIRNAK'TA ELE GEÇTİ
Valilik, akşam saatlerinde de Vali Önal'ın ifade ettiği gibi patlayıcılarla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Yazılı açıklamada bomba yüklü minibüste ele geçirilen malzemelerin, PKK operasyonlarında ele geçirilen malzemelerle benzerlik gösterdiği belirtildi. Açıklamada, 3 Mayıs 2005 tarihinde Mersin'de, 5 Mayıs 2006 tarihinde Şırnak'ın Uludere ilçesinde PKK'ya karşı yapılan operasyonlar sonucu ele geçirilen malzemelerle, araçtaki malzemelerin örtüştüğü belirtildi.
 
Ercüment Yılmaz ve ekibinin başarısı
Terörün tüm dünyayı tehdit ettiği bu dönemde Türkiye de "potansiyel hedefler"den biri.
Sadece dinci terörün değil, ayrılıkçı terörün de.
Emniyet teşkilatı da bu tehdidin farkında.
Ankara'da büyük bir faciayı önleyen polis teşkilatının başı Ercüment Yılmaz'la bu gelişmeyi değerlendirdim.
Yılmaz ve ekibi gerçekten çok önemli bir başarı elde etti, aksi halde bugün ölen masumların ardından gözyaşı döküyor olacaktık ve Türkiye tüm dünya televizyonlarında terörün harap ettiği bir ülke olarak tanıtılacaktı.
Bu başarı, aslında teröre karşı çaresiz olmadığımızın da bir göstergesi.
Polis uyanık olunca bir çok tehdidi gerçekleşmeden önleme kabiliyetine sahip.
Telefonla görüştüğüm Ankara Emniyet Müdürü Yılmaz, 11 ve 12 Eylül'ün polis açısından kritik tarihler olduğunu, bu nedenle buna göre önlem aldıklarını söyledi.
Peki, ne yaptılar?
10 Eylül geceyarısından sabah 02.00'ye kadar Ankara'nın beş girişinde birden güvenlik kontrolü yaptılar.
02.00-06.00 saatleri arasında önemli noktalarda şüpheli şahıs ve araç denetimi gerçekleştirdiler.
Sabah 07.30'dan itibaren ise açık ve kapalı bütün otoparkları tek tek gözden geçirdiler.
Bu kontrollere bomba uzmanları, dedektör köpekler ve terörle mücadele ekipleri katıldı.
Yılmaz, saat 09.30 gibi Kurtuluş'taki otoparktan alarm geldiğini bildirdi.
Bomba uzmanı köpekler bir aracın başına oturmuş, kokuyu aldıkları için çağrıldıkları zaman bile polislerin yanına gitmemiş.
Çevre hemen kordona alınıp yollar trafiğe kapatılmış.
Ambulans, itfaiye ekipleri çağrılmış.
Sonuçta bomba uzmanlarının girdiği araçtan amonyum nitratla yapılmış bomba ile çok sayıda TNT kalıpı çıkmış.
Ayrıca üç cep telefonu bulunmuş.
Yılmaz, "Patlasaydı ne olurdu" soruma, "Düşünmek bile istemiyorum" yanıtı verdi.
Ankara polisinin görevini tam olarak yapması büyük bir faciayı önledi.
Elbette terör her zaman sürpriz faktörünü kullanma avantajına sahip.
Ancak etkili önlemleri alan ve alarmda olan güvenlik güçleri teröristlerin oyununu boşa çıkaracak güçte olduğunu gösterdi.
Görevini layıkıyla yapan herkese gönülden teşekkürler.
 
Ergun BABAHAN
 
Stratejik noktalara yakın
Bomba yüklü aracın hedefinin neresi olduğu henüz bilinmiyor. Ancak bombanın bulunduğu otopark Meclis, Genelkurmay gibi stratejik hedeflere bir adım mesafede..
 
Başkent, kentin merkezindeki Kurtuluş Otoparkı'nda bulunan bomba yüklü sahte plakalı Mercedes Vito marka minibüsün hedefinin neresi veya kimler olduğunu konuşuyor. Emniyet üst düzey yetkilileri, 300 kilo bomba yüklü aracın hedefinin neresi olduğunun sanıklar yakalanmadan tam olarak kesinleşmeyeceğini söylüyor. Hedefin devlet yetkilerinden birisi olabileceğini belirtirken bir emniyet yetkilisi şunları söyledi: "Bomba yüklü aracın lacivert renkli ve Mercedes Vito marka otomobil olması, saldırılacak hedefin devlet yetkililerinin seyir halindeki konvoylarından birine karşı olabilir. Çünkü konvoylarda bu tür araçlar çok fazla, dikkat çekmez ve bazı bürokratlar bu tür araçlarla konvoylarda yer alıyor. Diğer yandan bazı banka nakil araçları da koyu renkli ve bu tür araçlardan kullanılıyor. Bazı kamu kurum ve kuruluşlarının içlerinde de bankamatik ve bankalar bulunuyor. Bu araçlar buralara da bankamatiklere para koyan görevliler kılığında girebilirler."

KRİTİK NOKTADA
Kurtuluş Otoparkı, özellikle araç trafiği yönünden Ankara'nın her noktasına kolayca ulaşılmasına olanak sağlıyor. Bu durum da hedef alternatiflerini çoğaltıyor. Aracın bulunduğu otopark, o bölgede yoğunlaşan hastanelere 100 ile 500 metre arasında değişen mesafede. Diğer stratejik devlet kurumları ile aracın bulunduğu yerin mesafeleri ise şöyle: Cumhurbaşkanlığı 5 km, Başbakanlık 2.5 km, Genelkurmay Başkanlığı 3 km, ABD Büyükelçiliği 3 km, Meclis 2 km, İngiltere Büyükelçiliği 4.5 km, Ankara Adliyesi 1 km.
 
Rocky yakaladı Maske onayladı
602 kilo bomba yüklü aracı bulan iki bomba uzmanı köpek Rocky ve Maske, Emniyet'in gözbebeği. Halk arasında Alman Kurdu olarak da bilinen Alman Çoban Köpeği cinsi Rocky 3.5 Maske ise 2 yaşında. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün Köpek Eğitim Merkezi'nde 4.5 aylık bir eğitim sonrası görevlerine başlayan Rocky ve Maske sık sık Başbakan Tayyip Erdoğan'ın programlarından önce bomba aramasında da görev yapıyor.

EN ZOR EĞİTİMİ ONLAR GÖRÜYOR
Bombayı bulduğunda hiç kıpırdamadan başında bekleyerek polislere işaret veriyor. Uzman köpekler, Emniyet'in Gölbaşı'ndaki Köpek Eğitim Merkezi'nde uzmanlarca yetiştiriliyor. Eğitim sırasında bombacı köpeklere her cins patlayıcı koklatılarak göreve hazır hale getiriliyor. Emniyetin yanı sıra, Jandarma'nın da Kayseri'de Köpek Eğitim Merkezi bulunuyor. Bu merkezlerde eğitilen köpekler, özellikle terör ve uyuşturucu suçlarının yoğun olduğu illere gönderiliyor. Arama köpeği olarak en çok Alman Kurdu, Belçika Kurdu, Springer, Çatalburun, Labrador, Golden Retriever gibi köpekler eğitiliyor. Arama köpeklerinde ırktan çok karaktere bakılıyor. Bu nedenle bir köpeğin 10 yavrusundan en çok ikisi arama köpeği olarak seçiliyor. Arama köpekleri "Asayiş köpekleri", "Narkotik dedektör köpekleri", "Patlayıcı dedektör köpekleri", "Canlı ve cansız insan arama köpekleri" gibi sınıflara ayırılıyor. Asayiş köpeği 8 hafta, canlı insan arama köpeği 20 hafta, patlayıcı arama köpeği 16 hafta, narkotik köpeği için ise 12 haftalık eğitim uygulanıyor. Köpekler bir yaşında sosyalleşmesine, kendine güvenlerine, oynama kapasitelerine göre branşlara ayrılıyor. Köpeklerin branş dalları içinde en zoru patlayıcı dedektör köpekleri. 300-400 köpekten ancak biri patlayıcı dedektör köpeği olarak yetiştiriliyor. Patlayıcı dedektör köpekleri 16 haftalık eğitimlerinin sonunda plastik patlayıcıları, sıvı bombaları ve dinamit türü patlayıcıları borunlarıyla koklayarak çok rahat bulabiliyor.
 
SABAH-AJANSLAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious