Simitis de Türkiye için imtiyazlı ortaklık istedi

Simitis de Türkiye için imtiyazlı ortaklık istedi.52345
  • Giriş : 06.02.2008 / 14:11:00

Başbakanlık döneminde Türkiye'nin AB üyeliğini desteklediğini defalarca ifade eden Yunanistan eski başbakanı Simitis, Türkiye için imtiyazlı ortaklık istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Smitis, 'Türkiye AB üyesi olursa, sorunlara çözüm bulunması da zor olacak. Bana göre en iyi yol, Türkiye ile bir özel ilişkiler çerçevesi olmasıdır' dedi.

Başbakanlığı döneminde Türkiye'nin AB üyeliğini desteklediğini defalarca ifade eden Yunanistan eski başbakanı Simitis, Türkiye için imtiyazlı ortaklık istedi. Smitis, 'Türkiye AB üyesi olursa, sorunlara çözüm bulunması da zor olacak. Bana göre en iyi yol, Türkiye ile bir özel ilişkiler çerçevesi olmasıdır' dedi.
Cambridge Üniversitesinin Uluslararası Yönetim ve İşletmeler Merkezi'nde konuşan Simitis, Türkiye için imtiyazlı ortaklık istediğini belirterek, şöyle konuştu:
'Şu anda Yunanistan ile Türkiye arasındaki ilişkiler iyi görünüyor. Esasında her zaman bir gerginlik var. Türkiye AB üyesi olursa bu zorlukları aşabilecek miyiz? Diğer Avrupa ülkelerinin Türkiye konusunda ciddi sorunları var. Birkaç yıl sonra Türkiye'nin nüfusu 100 milyonu bulacak. Nüfus olarak AB'nin en büyük ülkesi olacak ve haliyle AB Konseyi'nde daha fazla oya sahip olacak. AB ülkeleri bu özel durumu kabul etmeyecektir. Bundan başka, kültür ve göç sorunları da var'
'Bu yüzden, Avrupa ile Türkiye arasında bir özel ilişkiler çerçevesi olması gerektiğini düşünüyorum' diyen Simitis, 'Almanya ile Avusturya siyasi liderleri de bu görüşte. Türkiye AB üyesi olursa, sorunlara çözüm bulunması da zor olacak. Bana göre en iyi yol, Türkiye ile bir özel ilişkiler çerçevesi olmasıdır' ifadesinde bulundu.

HELSİNKİ SONUÇ BİLDİRGESİNE İMZA KOYMUŞTU

Simitis, Andreas Papandreu'nun 1996 ocağında sağlık nedenlerinden dolayı görevi bırakmasının ardından düzenlenen seçimlere Panhelenik Sosyalist Hareketi'nin (PASOK) lideri olarak girmiş ve seçimleri kazanmıştı. 1999-2004 yılları arasında Yunanistan Başbakanlığı yapan Simitis Türkiye'nin AB'ye üyeliği adaylığını resmen açıklayan Helsinki Sonuç Bildirgesi kararlarına imza atmıştı. Simitis Türkiye'nin AB'ye üyeliğini desteklediğini her platformda yinelemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious