Şimon Peres, Kazakistan'da

Şimon Peres, Kazakistan'da.10007
  • Giriş : 30.06.2009 / 18:32:00

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Kazakistan'da hiçbir zaman antisemitizm olmadığını belirtti ve Kazakistan ile ilişkilerine değer verdiklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kazinform ajansının haberine göre, resmi ziyaret ve yarın yapılacak Semavi ve Geleneksel Dinlerin Liderleri Kurultayının üçüncü toplantısına katılmak üzere Azerbaycan ziyaretinin ardından Kazakistan'ın başkenti Astana'ya geldi.

Peres, Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev ile görüştü ve iki lider heyetler arası görüşmelere başkanlık etti.

Görüşmelerin ardından düzenlenen basın toplantısında Peres, Kazakistan'ı ziyaret eden ilk İsrail Cumhurbaşkanı olduğuna dikkati çekerek, Nazarbayev'in değerli bir lider ve kendilerinin dostu olduğunu söyledi.

Kazakistan ile dost ve iyi ilişkiler içinde olduklarını belirten Peres, Kazakistan'da hiçbir zaman antisemitizm olmadığını, Kazakistan ile ilişkilere yüksek değer verdiklerini kaydetti.

Perez, Nazarbayev'i üçüncü ziyaretini gerçekleştirmek üzere ülkesine davet etti.

Nazarbayev de ilk kez bir İsrail cumhurbaşkanının ülkesini ziyaret ettiği hususunu yineleyerek, Kazakistan ile İsrail arasındaki ilişkiler konusunda özel gayretleri olan Peres'in bu ziyaretinin işbirliğinde yeni ufuklar açıcı nitelikte olduğunu kaydetti.

Konuşmasında ayrıca, Kazakistan'ın dünyada dördüncü nükleer güç konumunda iken bundan vazgeçerek dünyaya örnek olduğunu ifade eden Nazabayev, nükleer silahların önlenmesinde uluslararası toplumun etkisiz kaldığını savundu.

Nazarbayev, hiç kimsenin Kazakistan'dan herhangi bir nükleer madde elde etmesinin mümkün olamayacağını kaydetti.

Filistin-İsrail sorunun barışçı yollardan çözülmesi gerektiğini belirten Nazarbayev, etkin ve kalıcı bir barışın dışarıdan müdahalelerle değil, iki tarafın çabasıyla mümkün olduğunu kaydetti ve öncelikle iki tarafın bu yönde çaba harcamasını diledi.

İsrail'in Orta Doğu'da Kazakistan'ın en önemli ortaklarından olduğunu belirten Nazarbayev, iki ülke arasındaki ticaret hacminin geçen yıl 2,5 milyar dolar düzeyinde gerçekleştiğini kaydetti.

Peres, Başbakan Kerim Masimov'u kabul etti ve kendisiyle birlikte Kazakistan-İsrail İş Forumuna katıldı.

İsrail Cumhurbaşkanı, yarın yapılacak Semavi ve Geleneksel Dinlerin Liderleri Kurultayına onur konuğu olarak katılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*