Şimon Peres: Filistin ve Lübnan'a düşman değiliz

Şimon Peres: Filistin ve Lübnan'a düşman değiliz.10007
  • Giriş : 14.05.2008 / 17:56:00

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Filistin ve Lübnan'ın düşmanı olmadıklarını savunarak, direniş örgütleri Hamas ve Hizbullah'ın ilişkileri zehirlediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Şimon Peres, İsrail'i ziyaret eden ABD Başkanı George Bush'u Kudüs'teki resmi konutunda ağırladı. Peres, Bush'un görev süresi dolmadan görmeyi arzu ettiği Filistin Devleti'nin kuruluşunun önündeki en büyük engelin Hamas olduğunu söyledi. "Siz ve Dışişleri Bakanı Rice Filistinlilerin 1947'den bu yana yaptıkları hataları düzeltmeleri için büyük çaba gösterdiniz" diyen Peres, Filistin devletinin kurulmasını Hamas'ın reddettiğini savundu. Şimon Peres, "İsrail, Filistinlilerin ya da Lübnan'ın düşmanı değildir" diyerek Hamas ve Hizbullah'ı suçladı.

ABD Başkanı George Bush ise 60 yıllık İsrail demokrasisinin Ortadoğu'daki demokratik değişim için umut olduğunu öne sürdü. Bush, ABD'nin amacının Ortadoğu'daki en güçlü ve dost ülkeye destek vermek olduğunu vurguladı.

İsrail'deki temasları kapsamında Dışişleri Bakanı Tzipi Livi ve Savunma Bakanı Ehud Barak'la da görüşecek olan Bush, yarın İsrail parlamentosunda bir konuşma yapacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious