Şimşek: AB'de tek hedef tam üyelik

Şimşek: AB'de tek hedef tam üyelik.13561
  • Giriş : 24.10.2008 / 18:39:00

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, AB konusunda tam üyelikten başka bir şeyi kabul edecek durumda olmadıklarını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şimşek, Avrupa Yatırım Bankası Başkanı Philippe Maystadt ile düzenlediği basın toplantısında, son dönemde uluslararası piyasalarda yaşanan türbülansa karşın uluslararası kuruluşların Türkiye'ye olan desteğinin artarak devam ettiğini söyledi.

Avrupa Yatırım Bankasının özellikle çevre ulaştırma altyapısı, endüstriyel rekabet ve bölgesel kalkınma unsurlarını içeren yatırımlara finansman sağladığını ifade eden Şimşek, bankanın özel sektör firmalarına doğrudan kredi temin etmenin yanı sıra Türkiye'de canlanmakta olan KOBİ sektörünü de desteklediğini kaydetti.

Şimşek, bankanın Türkiye'deki faaliyetlerinin 40 yıldan daha uzun bir süre önce başladığını ancak, son 5-6 yılda diyaloğun oldukça yoğunlaştığını anlatarak, 2000-2008 döneminde bankadan sağlanan toplam kredi hacminin 10 milyar avroyu aştığını, bu tutarın 5,3 milyar avrosunun gerek doğrudan gerekse de bankalar aracılığıyla özel sektöre verilen kredilerden oluştuğunu dile getirdi.

2007'nin, 2 milyar avronun üzerinde bir miktarla Avrupa Yatırım Bankasının sağlanan finansman tutarı açısından rekor bir yıl olduğunu belirten Şimşek, bankanın Türkiye ile işbirliğine verdiği önemi şimdiye kadar hiçbir ülkede gerçekleştirmediği bir uygulamayla ilk kez bir ülkede iki ayrı temsilcilik açma kararıyla teyit ettiğini söyledi.

Şimşek, dün bankanın Ankara ofisinin resmi açılışını yaptıklarını bugünse İstanbul ofisinin resmi açılışını gerçekleştireceklerini ifade ederek bankanın, Türkiye'de temsilcilik açmasının, ülke portföyünün etkin bir şekilde yönetilmesi ve verimli bir işbirliğinin sağlanması açısından önem arz ettiğini belirtti.

Mehmet Şimşek, önümüzdeki yıllarda da gerek Türkiye'nin öncelikli kamu yatırım projelerinin finansman ihtiyacının karşılanmasında gerekse özel sektör firmalarının verimli yatırımlarının finansmanında bankadan önemli miktarda uygun koşullu kaynak sağlanmasını teminen ilişkilerin daha da geliştirileceğini vurguladı.

-''TÜRKİYE AB'YE ÇIPAYLA BAĞLANMIŞTIR''-

Şimşek, Maystadt'ın, Türkiye ile AB arasındaki ilişkilere ilişkin soruyu yanıtlamasının ardından kendisi de aynı soruya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Devlet Bakanı Şimşek, Türkiye'nin çok açık bir şekilde AB'ye çıpayla bağlandığını, bunun devam etmesi için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Türkiye'nin AB ile ilişkisi sadece üyelik ilişkisi değildir, aynı zamanda Türkiye'nin ekonomik, politik ve sosyal dönüşümüyle ilgilidir. Bizim için varılacak hedefe göre yolculuk daha önemlidir ama hedef açısından baktığımız zaman çok açık bir şekilde ortaya koymuş durumdayız ki tam üyelikten başka bir şeyi kabul edecek durumda değiliz. Türkiye, Avrupa'da gittikçe daha fazla kabul edilecektir.

Türkiye her bir alanda ister parasal ister küresel ekonomik konular, isterse bölgesel ve barış girişimleri veya başka tür girişimler olsun... AB'Ye çok katkıda bulunacaktır. Bu yolculuk sırasında bazı sarsıntılar geçirilebilir, her şey mükemmel olmayabilir, işler pürüzsüz yürümeyebilir yine de Avrupa içinde Türkiye'nin AB üyesi olması bakımından çok ciddi bir destek vardır. Orada yaşayan Türkler de bu desteği genişletiyor, benim hükümetim bu amaca tamamen bağlıdır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*