Şimşek: Bildiri ülkenin menfaatine değil

Şimşek: Bildiri ülkenin menfaatine değil.14423
  • Giriş : 22.05.2008 / 12:56:00

Hazineden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Yargıtay'ın bildirisiyle ilgili olarak "Türkiye'de yüksek cari açık varken, siyasi istikrarı etkileyen açıklamaların ülke yararına olmadığı açıktır" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bakan Şimşek, siyasi ve ekonomik menfaatlerin korunmasının herkesin menfaatine olduğunu belirtirken, Merkez Bankası Başkanı ve Hazine Müsteşarının istifasına ilişkin iddiaları dedikodu olarak nitelendirdi.

Devlet Bakanı Şimşek, "Mahalli İdarelerin Mahalli Yönetimi" başlıklı foruma katıldı. Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı ve belediye başkanlarının katıldığı forumu iş adamları ve hazine bürokratları büyük ilgiyle izledi. Hazine Müsteşarlığı'ndaki forumda söz alan Şimşek, ekonomik göstergelerden bahsetti.

Mehmet Şimşek, AK Parti'nin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana makro ekonomik göstergelerin olumlu yönde seyrettiğini ifade etti. Dünyadaki gıda şoklarına rağmen enflasyon oranlarının düşük seviyelerde bulunduğuna işaret eden Bakan Şimşek, "Türkiye, dünyada yüksek enflasyonlar sıralamasında 59'uncu sırada yer alıyor, 90'lı yıllar da ilk 4'lerde bulunuyordu" diye konuştu. Hazineden Sorumlu Devlet Bakanı, gelinen noktanın kendilerini memnun ettiğini belirtirken, istikrara dayalı ekonomik siyaseti sürdüreceklerini kaydetti.

Sözü mahalli idarelere getiren Bakan Mehmet Şimşek, mahalli idareleri güçlendirmek adına türlü yasal değişiklikler yaptıklarının altını çizdi. Daha önce belediyelere gönderdikleri kaynakların personel fazlalığı nedeniyle maaşları ve giderleri karşılamaya yetmediğinden söz eden Şimşek, bu çerçevede mahalli idarelerin sadece nüfusuna bakılmayacağını gelişmişlik endeksi ve performansının gözönünde bulundurulacağını açıkladı.

Bakan Şimşek, son belediye kanunuyla binden fazla belediyeyi kapattıklarını vurgularken, "Bu belediyelerin yüzde 60'ı AK Parti'liydi. Konunun seçim adımı olarak değerlendirilmesi yanlış 2005 yılından bu yana çalışmalarımız sürüyordu. Söz konusu belediyelerin kapatılmasıyla hizmetin etkin artışı geçerlidir" şeklinde konuştu.

Hazineden Sorumlu Devlet Bakanı Şimşek, mahalli idarelere daha fazla kaynak aktaracaklarını bununla birlikte daha fazla sorumluluk ve görev vereceklerini sözlerine ekledi. Bakan Şimşek'in konuşmasının ardından forum dahilindeki panellere geçildi.

Forumdan çıkışında, gazetecilerin gündeme yönelik sorularıyla karşılaşan Şimşek, Yargıtay'ın bildirisinin ekonomiye yansımalarına ve Hazine Müsteşarı ile Merkez Bankası Başkanı'nın istifa edeceği yönündeki söylentilere cevap verdi.

"MERKEZ BANKASI BAŞKANI DA HAZİNE MÜSTEŞARI DA GÖREVİNİN BAŞINDA; İSTİFALAR DEDİKODU"

Hazine Müsteşarı ve Merkez Bankası Başkanı Yılmaz'ın istifaları konusunda Mehmet Şimşek, "Dedikodulara inanmayın, Merkez Bankası Başkanımız da, Hazine Müsteşarımız da görevinin başında. Ülkemizin daha iyi yerlere varması adına takım ruhu halinde çalışıyoruz, bunlar dedikodu" şeklinde konuştu.

Yargıtay Başkanlar Kurulu tarafından yapılan sert bildiri ve Hükümetin karşılığının, ekonomik yankılarıyla ilgili değerlendirmelerde de bulunan Bakan Şimşek, dünyada ekonomik anlamda ciddi sıkıntıların varlığına dikkat çekti. Gıda ve enerji krizlerinin dünyadaki etkilerine temas eden Şimşek, "Türkiye'de yüksek cari açık varken, siyasi istikrarı etkileyen açıklamaların ülke menfaatine olmadığı açıktır. Siyasi ve ekonomik menfaatlerin korunması hepimizin yararınadır" dedi.

"Bu yönde atılan iddialarda kasıt var mı" sorusuna Hazineden Sorumlu Devlet Bakanı, "Dedikoduların yorumu açık olur. Söylentilerin gerçek olmadığı ortada. Konudan birileri menfaatleniyor mu onu milletin takdirine bırakıyorum" yanıtını verdi.

Ekonomi politikalarına ilişkin bir soru üzerine de Devlet Bakanı Şimşek, geçen sene yüzde 3.5'lik faiz dışı fazla oranının aynılığını koruduklarına işaret etti. Sıkılaştırmayı önemsediklerinin altını çizen Şimşek, yapısal reformlar lehine uygulamalara da başvurduklarını bildirdi. Şimşek, istihdamın arttırılması ve kayıt dışılığın önlenmesi adına önemli tedbirler aldıklarını vurguladı.

Gıda krizine karşı GAP ve bölgesel kalkınmayı hızlandırmak için kaynak aktarımına gittiklerine dikkat çeken Mehmet Şimşek, ileri vadede refahı arttırmayı, orta vadede enflasyonu tek hanede tutmayı hedeflediklerini belirtti. Devlet Bakanı, kamu alacaklarına yönelik affı ilke olarak doğru bulmadığını kaydederek, sorunlara karşı etkin adım atacaklarının sinyalini verdi.

"1 TEMMUZ İTİBARİYLE OTOMATİK FİYATLANDIRMAYA GEÇİLECEK"

Otomatik fiyatlandırmaya ilişkin soruya karşılık Bakan Şimşek, yeni sistemle fiyatların sürekli artacağı yönünde bir anlayışa kapılınmamasını istedi. Enerji Piyasası Reformu'nu gerçekleştirdiklerine değinen Şimşek, rasyonel fiyatlara dönük yasal altyapıyı oluşturduklarına, kendi öz kaynaklarına odaklandıklarına işaret etti. Rüzgar ve nükleer enerji için önemli adımlar attıklarına temas eden Şimşek, özelleştirmede serbestleşme sürecinin devam ettiğini vurguladı.

Şimşek, konuya fiyat artışı ya da azalışı bağlamında bakmanın reformu ihmal etme anlamına geldiğini kaydetti. Hazineden Sorumlu Devlet Bakanı Şimşek, 1 Temmuz itibariyle elektrikte otomatik fiyatlandırmaya geçileceğini açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious