Şimşek cari açığa dikkat çekti

Şimşek cari açığa dikkat çekti.7328
  • Giriş : 08.11.2007 / 12:22:00

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'de büyük bir cari açık bulunduğu belirterek, “Orta ve uzun dönemli bu açığı azaltacak adımlar var. Onları da atacağız” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TÜSİAD-Sabancı Üniversitesi Rekabet Forumu ve Sektörel Dernekler Federasyonu (SEDEFED) işbirliğiyle düzenlenen 3'üncü Rekabet Kongresinin açılışında konuşan Şimşek, rekabet denilince bir çok kişinin aklına kur geldiğini, bu konuda da epey şikayet olduğunu ifade ederek, Türkiye'de orta ve uzun dönemde mutlaka kol gücünden, beyin gücüne, bilgi yoğun ürünlere geçilmesi gerektiğini söyledi.

Şimşek, söz konusu ürünlerde kar marjlarının daha yüksek, rekabetin de daha az olduğunu vurgulayarak, “Marka oluşturabilirsek, bilgi yoğun ürünlere geçebilirsek kar marjımız yüksek olunca inanın o türden unsurlar, çok ön planda olmaz ve kalıcı bir etkisi de yoktur” dedi.

Ticaret hacminin çok ciddi bir ölçeğe vardığını belirten Bakan Şimşek, “Bizim büyük bir dış ticaret açığımız, cari açığımız var. Orta ve uzun dönemli bu açığı azaltacak adımlar var. Onları da atacağız. Bu tür yapısal sorunlar, günü birlik kolaycı çözümlerle maalesef çözülmüyor. Daha doğrusu kolaycı bir çözüm yok, mümkün değil...” diye konuştu.

Bu nedenle mikro düzeyde rekabetin önündeki engelleri teker teker ayıklamaları, makro düzeyde de rekabetin önündeki engelleri azaltmaları gerektiğini kaydeden Şimşek, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bunlar temel felsefe. Bundan sonra yapacağımız yapısal düzenlemelerde bu tür unsurların, rekabetin mutlaka ön planda, en azından bir referans noktası olarak tutulması gerekiyor ki ondan sonra yapacağımız düzenlemelerde rekabetin önünde engel yaratmayalım. Dolayısıyla yenilikçi bir topluma, performansa dayalı bir kültüre doğru gidişimizde bir mesafe kaydedelim.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious