Şimşek: 'Hakkari, Şırnak gibi yerlere % 100 teşvik lazım'

Şimşek: 'Hakkari, Şırnak gibi yerlere % 100 teşvik lazım'.19508
  • Giriş : 27.02.2008 / 17:53:00

Şimşek, teşvik sisteminden şu haliyle, alanın da almayanın da memnun olmadığını vurguladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, ''Belki de Hakkari, Şırnak gibi yerlere yüzde 100 teşvik vermek lazım'' dedi.

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Olağan Genel Kurulu'nda konuşan Şimşek, teşvik sisteminden şu haliyle, alanın da almayanın da memnun olmadığını, teşvik sistemine ilişkin yeni bir çalışma bulunduğunu, bu çalışma çerçevesinde hem bölgesel hem de sektörel bazda ne yapabileceklerine baktıklarını ifade etti.

Şimşek "Bölgesel teşvik gerekiyor. Belki de Hakkari, Şırnak gibi yerlere yüzde 100 teşvik vermek lazım. Zaten fazla da yükü yok. Bölgesel kalkınmışlık farklarının nispi olarak yüksek olduğu birçok ilimiz, bölgemiz var" diye konuştu.

İstihdam konusunun çok önemli olduğunu, gerek Türkiye'deki girişimcilerin gerekse dışarıdaki girişimcilerin gelip üretken kapasiteye yatırım yapmalarını, istihdamı artırmalarını ve işlerini kolaylaştırmalarını istediklerini kaydeden Şimşek, istihdamı artırmak için işgücü piyasasının esnek olması gerektiğini ifade etti.

Şimşek, "İstihdam paketi üzerinde çalışıyoruz. Aşağı yukarı çalışmalar son noktaya geldi. Muhtemelen yakında Bakanlar Kurulu'nda tartışacağız. Bu pakette esnekliği artırıcı unsurlar, nitelik açığını kapatmaya yönelik bir takım programlar, istihdam üzerindeki gerek mali gerekse idari yükleri aşağıya çekmeye yönelik bir takım tedbirler var" şeklinde konuştu.

Bu reformu yılın ilk yarısında bitirmeye çalışacaklarını belirten Şimşek, eğitim ile fikri ve sinai mülkiyet hakları konusunda Türkiye'nin kaydettiği ilerlemelere değindi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious