Şimşek: İşsizliği en aza indireceğiz

Şimşek: İşsizliği en aza indireceğiz.13561
  • Giriş : 26.07.2008 / 18:39:00

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'de var olan yüzde 9,6 işsizliğin uzun dönemde azalacağını belirtirken belediyelere ek ödeme müjdesi verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bakan Şimşek, AK Parti İl Danışma Meclisi toplantısında yaptığı konuşmada, işsizlik sorununun Türkiye'nin en önemli sorunu olduğunu, istihdamı arttırmak için gerekli çalışmaları yaptıklarını belirtti.

İşsizliği azaltmak için gerekli tedbirleri almaya çalıştıklarını ifade eden Bakan Şimşek, ''Bunun için sosyal güvenlik primlerini kaldırdık. Şirketlerin daha rekabetçi olabilmesi için 5 puanlık prim indirimi yaptık. Ülke genelinde kalifiye eleman açığını kapatmak için bir takım programları da uygulamaya başladık. İşsizlik hala Türkiye'nin önemli bir sorunu. Yüzde 9,6 oranında bir işsizlik var. Ama, uzun dönemde almış olduğumuz tedbirlerle bunu en aza indireceğiz. İstihdamın üzerindeki yükleri aşağıya çekiyoruz, istihdamı teşvik ediyoruz'' diye konuştu.

Bakan Şimşek, belediyeleri de yükümlülükler verildiğine işaret ederek, şöyle devam etti:

''Özellikle büyük şehir belediyelerinin sorumluluğunu arttırdık. Bu konuda, reform anlamında bir takım adımlar attık. Belediyelerimize merkezi bütçeden daha fazla miktarda bir kaynak aktarma olacak. Ortalama, yüzde 30 oranında bir artış olacak. Merkezi hükümetten, belediyelere 2008 yılının ikinci yarısından başlamak üzere yüzde 30 oranında daha fazla kaynak aktaracağız. Bu artış, halkımıza yerel bazda daha fazla hizmet demektir. Şu ana kadar gezmiş olduğum bazı belediyelerde, belediyeleri gönderilen paraların, personelin ücretlerinin ödenmesine dahi yetmediğini gördüm.''

Bakan Mehmet Şimşek, Türkiye'de bu yıl kuraklık yaşandığını ve bundan da en fazla etkilenen bölge ise Güneydoğu Anadolu Bölgesi olduğuna işaret ederek, kuraklıktan etkilenen çiftçiler için bir Kuraklık Kararnamesi çıkarttıklarını hatırlattı. Bundan, kuraklıktan yüzde 30 oranında kayba uğrayanların yararlanmasını istediklerini söyleyen Şimşek, ''Buğdayda dekar başına 22 YTL destek verdik, borçlarını erteledik. Verilen destekler sorunları çözmeye yeterli olmasa da imkanlar ölçüsünde çiftçimize destek olduk'' dedi.

Türkiye'nin Sosyal Güvenlik Reformu'nu yaparak önemli bir adım attığına işaret eden Bakan Şimşek, şu bilgileri verdi:

''Bu yasa ile Türkiye'de, 18 yaşına kadar olan tüm vatandaşlarımız, sosyal güvenlik sistemi içine girdi ve genel sağlık hizmetlerinden yararlanma imkanına kavuştu. Vatandaşlarımız, devletin yatırdığı primlerde gerek kamu, gerekse de özel sektördeki sağlık hizmetlerinden yararlanıyor. Bu çok önemli, dünyanın bir çok ülkesinde bu yok.

Örneğin ABD'de 300 milyonluk nüfusun herhalde 40-45 milyonluk bir kısmı bu genel sağlık sigortasının dışında. Çin'de de yok. Bir çok ülkede, genel sağlık sigortası sistemi yok. Tabi ki bu maliyetli bir iş. Bu, gelir artışının bir yansımasıdır, vatandaşa bir geri dönüşümdür.''

-''61 SANTRALİN İHALESİ YAPILDI''-

Bakan Şimşek, Türkiye'nin enerjide dışa bağımlılıktan kurtarılması için de önemli çalışmalar yaptıklarına vurgu yaparak, şöyle devam etti:

''Türkiye'nin yıllık cari açığı 43 milyar dolar, enerji ithalatı ise 41,5 milyar dolar. Biz ne yapıyoruz, bunları köklü bir şekilde çözecek adımlar atıyoruz. Daha iki üç hafta önce vekillerimizin de katılımı ile 61 tane hidroelektrik santralenin temelini attık. Şimdi, bunlar 3 yıl içinde bitecek. Enerjide dışa bağımlılığı azaltmaya çalışıyoruz. Bugün, bin 400-bin 500 tane proje özel sektöre devredilmiş durumda. Bunlar bitince, enerjide dışa bağımlılık azalacak, memleketin suyunu elektriğe dönüştürmüş olacağız. Vatandaşlarımız daha rahat bir hayata kavuşacak, bunlar pratik çözümlerdir.

Memleketimizin, sorunlarını çözmek için çok ciddi adımlar atıyoruz. Tabii ki daha yapacaklarımız var. Türkiye, son 4-5 yılda 40-50 yıla bedel işler yaptı. Bizim, kaliteyi arttırmamız lazım. Eğitimde, sağlıkta, ekonomide, mesleki eğitimde, kısacası her alanda kaliteyi arttırmamız gerekir.''

Bakan Şimşek, 2002 yılında 9 milyar dolarlık petrol ithal eden Türkiye'nin 2008 yılında petrol ithalatının 50 milyar dolara çıkabileceğini de sözlerine ekledi.

AK Parti Gaziantep İl Başkanı Ökkeş Eruslu ise Gaziantep'in iki şehit verdiği acılı bir gün yaşadığına işaret ederek, şunları söyledi:

''Türkiye'de terör 25 yıldan beri devam ediyor. Allah, buna sebep olanları kahretsin. Türkiye, 35 bin insanının teröre kurban verdi. Teröre 300 milyar dolarımız gitti. Bunu faizi ile birlikte düşündüğümüz zaman Türkiye'nin terör dolayısı ile ekonomik kaybının 800 milyar dolara ulaştığını görürüz. Eğer bu para ile yatırım yapılmış olsaydı, Türkiye kalkınırdı.''

Eruslu, Türk halkının AK Parti'ye desteğinin sürdüğünü, önümüzdeki yerel seçimlerde bu desteğin daha da artacağını kaydetti.

Toplantıya, AK Parti Gaziantep milletvekilleri Mehmet Sarı, Fatma Şahin, Özlem Müftüoğlu, Halil Mazıcıoğlu, AK Parti Gaziantep Koordinatör milletvekili Yahya Akman, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Şehitkamil Belediye Başkanı Metin Özkarslı, il ve ilçe yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda partili katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*