Şimşek: Önemli görüşmeler yaptık

Şimşek: Önemli görüşmeler yaptık.14423
  • Giriş : 26.02.2009 / 09:06:00

Avustralya'daki temaslarını tamamlayan Devlet Bakanı Mehmet Şimşek yurda döndü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

THY'ye ait tarifeli uçakla saat 05.50'de Atatürk Havalimanı'na gelen Devlet Bakanı Şimşek, Avustralya'daki temaslarının çok verimli geçtiğini belirterek, ''amacımız Avustralya gibi önemli bir ülke ile gerek ticari ilişkilerimizi, gerekse siyasi ve ekonomik ilişkilerimizi çok daha ileri bir düzeye taşımak ve uluslararası platformlarda Türkiye'nin hassas olduğu noktalar konusunda Avustralya'nın desteğini almaktı'' dedi.

''Çok önemli ikili görüşmelerde bulunduklarını'' ifade eden Şimşek, özellikle 6. Dönem Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) toplantıları çerçevesinde Avustralya ile son 5-6 yılda ikiye katlanan ticaret hacmini tekrar ikiye katlamak için neler yapılması gerektiği üzerinde durduklarını söyledi.

Görüşmelerde karşılıklı yatırım teşvik ve destek anlaşmasının yürürlüğe konmasında genel fikir birliğine vardıklarını ve çok yönlü ilişkilerin geliştirilmesi konusunun gündeme geldiğini kaydeden Şimşek, şöyle konuştu:

''G-20 öncesi Avustralya Ticaret Bakanı Simon Crean ve Hazine Bakanı Wayne Swan ile önemli görüşmelerde bulunduk. Daha sonra Viktorya Eyalet Başbakanı John Brumby ve Viktorya Eyalet ve Sanayi, Ticaret ve Endüstriyel İşler Bakanı Martin Pakula ile bir araya geldik. İki görüşmemiz de çok olumlu geçti. Aynı zamanda vatandaşlarımızla, iş adamlarımızla bir araya geldik. Oradaki Türk okullarını ve Osmanlı Yaşlılar Evi'ni ziyaret etme imkanı bulduk.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*