Şimşek: Türkiye dış şoklara daha dirençli

Şimşek: Türkiye dış şoklara daha dirençli .9135
  • Giriş : 18.03.2008 / 09:02:00

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, ''Türkiye bugün dış şoklara karşı çok daha fazla dirençli'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şimşek New York'ta DEİK/TAİK tarafından düzenlenen ''2008 Sonrası Türkiye'' isimli konferansta Türkiye'deki genel ekonomik görünüm ve reformlar konusunda detaylı bir konuşma yaptı, ardından konuşmacıların sorularını yanıtladı.

Şimşek Türkiye'de 2001 yılında yaşanan ekonomik krizin ardından pek çok yapısal reform gerçekleştirildiğini ve bu reformların halen devam ettiğini anlattı.

Şimşek rakamlar ve tablolar üzerinden bilgi vererek yaptığı konuşmada, Türkiye'de enflasyonun 2002 yılından sonra büyük oranda azaldığını ve ilk kez tek haneli rakama indiğini ifade etti.

Şimşek, enflasyonun halen yüksek olduğunu belirterek, enflasyon oranının daha da indirilmesi için çalışmaların devam ettiğini anlattı. Şimşek, bankacılık sektöründe büyük reformlar yapıldığını ve günümüzde bankacılık sektörünün uluslararası standartlara ve çalışma kurallarına sonunda sahip olabildiğini belirtti.

Şimşek, Türkiye ekonomisinin bazı önemli sorunlarla karşı karşıya olduğunu vurgulayarak, bunların ''fiyat istikrarı ve enflasyon, cari hesaplar açığının büyüklüğü ve işsizlik olduğunu'' belirtti, ayrıca yatırım ortamının daha fazla iyileştirilmesi gereğinin altını çizdi.

Bu sorunların çözümünde yapısal reformların devamının son derece önem taşıdığını belirten Şimşek, ''Tüm bunlara karşın Türkiye ekonomisinin dış şoklara karşı eskiye oranlar çok daha fazla dirençli olduğunu'' anlattı.

Şimşek bir soru üzerine, ülkede cari işlemler açığının daha da azalacağına inandığını, enflasyonun daha da düşeceğini ve yeni iş imkanları yaratmak koşuluyla işsizlik oranın azalacağını söyledi.

Şimşek, dünyada ve ABD'de ekonomik durgunluk olduğunu da belirterek, Türkiye'nin reform sürecine devam etmesi durumunda bu süreci atlatacağını, Türkiye'nin bu güçte olduğunu belirtti ve tüm yabancı yatırımcıları Türkiye'ye yatırım yapmaya devam etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious