Şimşek: 'Ülke uçurumun kenarından döndü'

Şimşek: 'Ülke uçurumun kenarından döndü'.13561
  • Giriş : 12.07.2008 / 21:20:00

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, ''4-5 yıldır sürekli Türkiye'de siyasi ekonomik istikrarı oturtalım, Türkiye'yi uçurumun eşiğinden geri getirelim şeklinde bir yaklaşım içerisindeydik." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bakan Şimşek, çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Adıyaman'ın Besni ilçesine geldi. Şimşek'i Besni ilçesi girişinde AK Parti Adıyaman Milletvekilleri Hüsrev Kutlu, Ahmet Aydın, Şevket Gürsoy, Mehmet Erdoğan, Adıyaman Valisi Ramazan Sodan, Besni Belediye Başkanı İbrahim Öztürk ile diğer protokol üyeleri karşıladı. Devlet Bakanı Şimşek, Culfa Parkına geçerek vatandaşlarla selamlaştı. Şimşek, burada vatandaşlara hitap etti.

Türkiye'de son 4-5 aydır suni gündeme ve enerjiyi alıp götüren anlamsız kavgalara rağmen reformlar yapılmaya devam edildiğini belirten Şimşek, şöyle konuştu:

''Türkiye'yi her yönüyle kalkındırmaya devam ediyoruz. Son 4-5 ayda bütün bu suni gündeme, enerjimizi alıp götüren anlamsız kavgalara rağmen Türkiye her konuda reformlar yapıyor. Son 4-5 yıldır sürekli Türkiye'de siyasi ekonomik istikrarı oturtalım, Türkiye'yi uçurumun eşiğinden geri getirelim şeklinde bir yaklaşım içerisindeydik. Şimdi ise ikinci nesil, üçüncü nesil reformlarla uğraşacağız. Daha verimli, mikro düzeyde daha ince işler... Yani evi bir daha yangın çıkmayacak şekilde, yangına dayanıklı mobilyalarla ve perdelerle döşemeye çalışacağız. Daha önce bir yangın vardı onu söndürdük, şimdi çok daha sağlam bir şekilde evimizi düzene sokacağız.''

Şimşek, bir takım suni gündem ve karamsarlıklar olsa da bunların önemsiz olduğunu, Türkiye'nin her yönüyle iyiye doğru gitmeye devam ettiğini söyledi. Bakan Şimşek, ''Ufak tefek ihtiyaçlar ve sıkıntılar tabii ki var. Ama onları gidermeye yönelik hükümetimizin kararlılığı var'' diye konuştu.

-''GAP PROJESİ BÖLGEDEKİ TEMEL SORUNLARA ÇÖZÜM ÜRETECEK''-

Konuşmasında, hükümet olarak önümüzdeki birkaç yıl içerisinde GAP Projesini hızlandırmaya karar verdiklerini dile getiren Devlet Bakanı Şimşek, GAP Projesinin bölgenin bazı temel sorunlarına çözüm getireceğini söyledi.

Şimşek, konuşmasına şöyle devam etti:

''GAP çok önemli bir proje. Çünkü bakın her ne kadar Adıyaman çok etkilenmediyse de Güneydoğu Anadolu'da olsun, ülkemizin diğer bölgelerinde olsun kuraklıktan yaklaşık 40 ilimiz etkilendi. Geçen sene bu rakam 36 idi. Biz bunu kökünden çözmek istiyoruz. Bu sorunu çözmek için tabii ki bizim değerli doğal kaynaklarımız suyu ve toprağı bir araya getirmemiz lazım. İnşallah bir yıl içerisinde birden fazla hasada yetecek bilgi altyapısına ama aynı zamanda fiziki altyapıya da yavaş yavaş kavuşacaktır ülkemiz.

Bu projeye sadece elektrik ve su olarak bakmamak lazım. Bunun içinde altyapı var, turizm var, organize sanayi bölgeleri var, bunun içinde çok yönlü kalkınma ve ilerlemenin temel taşlarını oluşturacak bir sürü proje var. GAP İnşallah buradaki bazı temel sorunlara çözüm üretecek. Turizm yoluyla da ulaştırma altyapısıyla da diğer sorunlara da... Zaten makro düzeyde yaptıklarımızın yansımaları Türkiye'de de var, Adıyaman'da da var, her tarafta var.''

Şimşek, konuşmasının ardından Adıyaman'a hareket etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*