Şimşek: Varlık barışı başarılı oldu

Şimşek: Varlık barışı başarılı oldu.13561
  • Giriş : 28.02.2009 / 18:42:00

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, 'Varlık Barışı'nın başarılı olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Bir yandan ekonomik istikrarı bir yandan da finansal istikrarı koruyacaklarını belirten Şimşek, "Ama öte yandan da imkanlarımız çerçevesinde istihdama, ihracatçıya, üreticiye destek olmak için birçok inisiyatif aldık almaya da devam ediyoruz. Varlık Barışı da onlardan bir tanesi ve doğru bir karar." dedi.

Şimşek, Gaziantep'te Bakırcılar Çarşısı esnafını ziyaret ettikten sonra, Tütün Hanı, Kürkçü Hanı, Pürsefa Hanı ve Gaziantep Mevlevihanesi Vakıf Müzesi'ni gezdi. Bakırcılar çarşısında örste kızgın demir döven ve Vakıf Müzesi'nden oldukça etkilenen Şimşek, daha sonra Tarihi Tahmis Kahvesi'nde Vali Süleyman Kamçı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey ile şehre özgü melengiç kahvesini içti. Burada basın mensuplarının IMF ve vatandaşın içinde bulunduğu durumu nasıl değerlendirdiği yönündeki sorularını cevaplandıran Şimşek, Varlık Barışı'na ilişkin bir soru üzerine de "Varlık Barışı bence başarılı oldu. Arkadaşlar bunlarla ilgili rakamları açıkladılar." dedi.

Bu dönemde, Türkiye'nin döviz ihtiyacını giderecek, ihracatçısına ve esnafına destek sağlayacak, istihdamı korumaya yönelik adımları içeren çok yönlü çalışmaları olduğunu ifade eden Şimşek, şunları söyledi:

"Bu çok yönlü çalışmalar aylardır yapılıyor. Geçen senenin 3. çeyreğinde mesela hükümet hiç önlem almadı deniliyor. 3. çeyrekte kamu harcamalarını ve kamu yatırımlarını çıkartın, büyüme eksiye dönmüş olurdu. Krize karşı 3. çeyrekte kamu harcamalarını artırmak daha ikinci çeyrekte verilmiş, uygulama 3. çeyrekte ortaya çıkmış. Ve Türkiye ekonomisi o anlamda kamu harcamalarından, kamu yatırımlarından destek almıştır. Herkesin önerdiği bu değil mi; kamu harcamalarını artırın, kamu tüketimini artırın. Artmış. Faiz dışı fazla 2003-2006 döneminde çok yüksek seyrediyor. Mesela yeni milli gelirle yüzde 5'in üzerinde. Ve onun sayesinde Türkiye, önemli bir istikrar sağladı. Borçların milli gelire oranını düşürdü. Öyle bir noktaya geldik ki, şimdi ekonomiyi destekleyici bir politika içerisinde devam ediyoruz. Ama aynı zamanda genel ekonomik ve finansal istikrarı da korumaya kararlıyız. İkisini birden düşünüyoruz. Bir yandan hem ekonomik istikrarı hem finansal istikrarı koruyacağız ama öte yandan da imkanlarımız çerçevesinde istihdama destek olmak için ihracatçıya, üreticiye destek olmak için birçok inisiyatif aldık. Almaya da devam ediyoruz. Varlık Barışı da onlardan bir tanesi ve doğru bir karar. Benim bildiğim kadarıyla da olumlu yansımaları oldu."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*