Şimşek'e göre ekonomik krizin üç nedeni!

Şimşek'e göre ekonomik krizin üç nedeni!.14423
  • Giriş : 06.07.2008 / 00:56:00
  • Güncelleme : 06.07.2008 / 00:09:58

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek'e ekonomideki durgunluk soruldu. İşte sebepler...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin tekstil sektöründe İtalya gibi ülkeleri geri bırakabilecek kapasiteye sahip olduğunu söyledi. (AA)

Bakan Şimşek, Niğde ve Niğde'ye bağlı Bor ilçesi Organize Sanayi bölgelerinde incelemelerde bulundu.

Şimşek, incelemelerin ardından yaptığı değerlendirmede, Niğde'nin özellikle tekstil sanayinde iyi bir altyapıya sahip olduğunu gördüğünü ifade etti.

Türkiye'nin tekstil sektöründe her zaman var olacağını ve bu alanda para kazanacağını belirten Şimşek, ancak tekstilde markalaşmaya önem verilmesi gerektiğini, tekstil sektörünün de artan rekabet altında kendisini yenilemek mecburiyetinde olduğunu söyledi.

Türkiye'nin küresel rekabete uygun bir üretim tarzı geliştirmesi gerektiğinin altını çizen Şimşek, bu çerçevede teknolojik yenilikler ile tasarımın çok önemli olduğunu vurguladı.

Devlet Bakanı Şimşek, rekabetten korkulmaması gerektiğini belirterek, Türkiye'nin Gümrük Birliğine girmeden önce en çok korktuğu otomotiv sektörünün bugün en önemli ihracat kalemi olduğunu kaydetti.

Türkiye'de işsizliğin önemli bir kısmının kırsal kesimdeki tarımdan kente göçten kaynaklandığını belirten Şimşek, tarımda çalışan nüfusun azalmasının üretim azalması anlamına gelmediğini, son yıllardaki tarımsal üretim artışının buna örnek olduğunu vurguladı.

-EKONOMİK DURGUNLUĞUN NEDENLERİ-

Bu arada Bakan Şimşek, gazetecilerin ekonomik durgunluğun nedenlerine ilişkin bir sorusunu yanıtladı.

Ekonomik durgunluğun 3 sebebinin bulunduğuna işaret eden Şimşek, bunları, ''küresel enerji-gıda fiyatlarının artması ve finansal kriz, Türkiye'nin kendine özgü iç sorunları ve ekonomideki yapısal değişim'' olarak sıraladı.

Şimşek, yapısal değişime örnek olarak ise ''klasik tüketici yapısının değişerek, tüketimin bakkallardan süper marketlere kaymasını'' gösterdi.

Bakan Şimşek'e incelemeleri sırasında resminin dokunmuş olduğu bir halı hediye edildi.

Şimşek de Koyunlu halı fabrikasını gezerken burada çalışan kadın işçilere çiçek verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious