Şimşek'ten yeni teşvik sistemi müjdesi

Şimşek'ten yeni teşvik sistemi müjdesi.13561
  • Giriş : 17.05.2009 / 15:07:00

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ''İllerin rekabet ve sektörel gücünü ön plana çıkartan yeni bir teşvik sistemini getiriyoruz'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Şimşek, Hamit Kaplan Spor Salonu'nda yapılan AK Parti 3. Olağan Amasya İl Kongresi'ne katıldı.

Bakan Şimşek, burada yaptığı konuşmada Türkiye'nin çok büyük ve çok güçlü bir ülke olduğunu vurguladı.

Türkiye'nin en büyük zenginliğinin insan kaynakları olduğunu ifade eden Şimşek, Türkiye'nin sadece doğal kaynaklarıyla değil genç ve eğitimli nüfusuyla öne çıkan bir ülke olduğuna işaret etti.

''Türkiye bırakın batıyla arayı kapatmayı, önümüzdeki dönemlerde gerçekten dünyanın en büyük ülkelerinden biri olacaktır'' diyen Şimşek, şunları söyledi:

''Biz buna inanıyoruz. Sadece inanmakla kalmıyoruz. Son 5 yıldır 6.5 yıldır ortaya koyduğumuz vizyonla dirayetli idareyle Türkiye'yi nereden nereye getirdik. Türkiye son yıllarda çok büyük bir değişim, dönüşümden geçti. Bunu her yerde görebilirsiniz. Ve bizim önceliklerimiz var. Tabi ki bu yolculuğu başarılı bir şekilde sürdürmek için biz insanımıza yatırım yapmaya devam edeceğiz. Bizim gençlerimiz insanımız çok önemlidir. Hükümetimiz son bir kaç yıldır hiçbir dönemde olmadığı kadar eğitimde, eğitime yatırımda çok önemli mesafeler kat etti. Çünkü gelecek orada. Biz bütçeden en büyük payı Milli Eğitime ayırdık. Çünkü bizim gençlerimiz Türkiye'nin geleceği. Eğer biz insanı iyi eğitirsek o zaman dünya ile rekabet edebiliriz. Son 6-7 yıldır ilk defa Türkiye'de bütçeden en fazla payı Milli Eğitim Bakanlığı almıştır. Çünkü özgürlük orada. Kamuya aldığımız her iki elemandan biri öğretmen. O nedenledir ki Türkiye geleceğe güvenle bakıyor.''

Türkiye'nin artık araştırma ve geliştirmeye de büyük önem verdiğini vurgulayan Bakan Şimşek, ülke olarak dünya ile rekabet edilecek, katma değeri yüksek, kar oranı yüksek ürünlere geçilecekse, araştırma ve geliştirmeye de daha fazla kaynak aktarılması gerektiğini kaydetti.

Son yıllarda TÜBİTAK'a, üniversitelere verdikleri kaynağın hiçbir dönemde görülmediğini söyleyen Şimşek, ''Bizim önceliklerimiz bellidir. Bizim önceliğimiz insandır. Bunun için de eğitimde araştırma ve geliştirmede de yola çıktık'' diye konuştu.

-''SAĞLIKTA DA TÜRKİYE BİR DEVRİME İMZA ATTI''-

Türkiye'nin sağlıkta da son yıllarda bir devrime imza attığını dile getiren Şimşek, şunları kaydetti:

''Sağlıkta da Türkiye bir devrime imza attı son yıllarda. Geçen yıllarda sosyal güvenlik reformu yapıldı, çok önemli bir adım atıldı. Doğuştan 18 yaşına kadar bütün vatandaşlarımız Genel Sağlık Sigortası kapsamındadır. Bunlar hep imkan meselesidir. Bunların hepsi iyi idare ile olur. Bu son yıllardaki kazanımları hiçbir zaman küçümsememek lazım. Ama ülkemizin bir çok sorunu da devam ediyor. Onları da çözeceğiz inşallah.''

- TEŞVİKLE İLLERİN REKABET VE SEKTÖREL GÜCÜ ARTIRILACAK -

Önümüzdeki dönemde bölgesel kalkınmışlığı sağlayacaklarını ifade eden Bakan Şimşek, illerin zenginliklerini, rekabet gücünü ön plana çıkaran yeni bir modelle yola devam edeceklerini söyledi.

Yeni bir teşvik sistemi getireceklerini vurgulayan Şimşek, şöyle devam etti:

''Bu modelle sadece bölgesel kalkınmışlık farklarına bakmayacağız. Acaba illerimizin zenginliğini daha ön palana nasıl çıkarırız ? İllerin rekabet ve sektörel gücünü ön plana çıkartan yeni bir teşvik sistemini getiriyoruz. Ülkenin kaynaklarını çok daha rasyonel bir şekilde kullanacak bir teşvik sistemi getiriyoruz. Bu da istihdamın artırılması, işsizliğin azaltılması anlamında çok önemlidir. Türkiye batı ile arayı kapatıyor. Rakamlar ortada. 2000 yılında Türkiye'nin kişi başına geliri AB ülkelerinin ortalamasının yaklaşık yüzde 30 idi. Geçen yıl bu rakam yüzde 44'e çıktı. Yani biz Avrupa'yla arayı 14 puan azalttık. Biz kalkınmaya çok boyutlu olarak bakıyoruz.''

-DAHA DEMOKRATİK BİR TOPLUM-

Türkiye'de daha demokratik bir toplum için bütün çabaların devam edeceğini vurgulayan Şimşek, ''Bundan sonra da Türkiye birinci sınıf demokrasiyi hak ediyor. Türkiye birinci sınıf temel hak ve özgürlükleri de hak ediyor. Ve AK Parti geldiği günden beri, sadece ekonomik yönden değil çok boyutlu bir şekilde temel hak ve özgürlüklerin de geliştirilmesi için de mücadele vermiştir ve verecektir'' şeklinde konuştu.

Türkiye'ye güvendiklerini, ülkenin zengin kaynakları olduğunu ancak bu kaynakların iyi bir şekilde kullanılması gerektiğini belirten Bakan Şimşek, bundan sonra da güçlü bir şekilde yollarına devam edebilmeleri için vatandaşların katkısının önemli olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*