Sınav anında susamamak için...

  • Giriş : 16.06.2006 / 00:00:00

ÖSS sınavları yaklaşırken, öğrenci ve veliler ayrı bir heyecan içerisine girdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Uzman Diyetisyen Mehmet Ali Canlıgil, sınav sırasında tüketilen şeker ve şekerli besinlerin dikkati ve algılamayı artırdığı yönündeki toplumdaki inanışların doğru olmadığını, aksine bu tür besinlerin uykuya meyilli daha artırdığını söyledi.

Sınav sırasında veya öncesinde şeker ve çikolata yerine taze veya kuru meyvelerin tercih edilmesi gerektiğinin altını çizen Canlıgil, ”ÖSS’ye girecek adaylar, sınav sabahı iyi bir kahvaltı yapmalı, sınav öncesinde de susamaya neden olacak yağlı ve tuzlu besinleri tüketmemeleri gerekir” uyarısında bulundu. Canlıgil, yoğun çalışma maratonu ve sınavın, gençler üzerinde stres oluşturduğunu, stres ve heyecanın da daha fazla enerji harcanmasına neden olduğunu belirtti. Canlıgil, yeterli ve dengeli beslenmenin çocuk üzerinde fiziksel ve ruhsal sağlığını iyileştirmekle birlikte, okul başarısı üzerinde de önemli bir etkiye sahip olduğunu dikkat çekti.

Bu nedenle gençlerin gereksinimleri olan karbonhidrat, protein, yağ, vitamin, mineral ve su gibi besin öğelerini alabilmeleri için, her öğün dört besin grubundaki süt ve ürünleri, et-yumurta-kuru baklagiller, sebze ve meyvelerle tahıllardan tüketmeleri gerektiğini anlatan Canlıgil, öğün atlanmaması ve üç ana öğünde beslenmeye özen gösterilmesi gerektiğini hatırlatarak, ’’Sabah kahvaltısı ana öğünlerden biridir. Vücut uyurken bile çalışmaya devam eder. Akşam yemeğiyle sabah kahvaltısı arasında yaklaşık 12 saatlik bir süre geçer. Bu süre içinde vücut besinlerin tümünü kullanır. Sabah kahvaltı yapılmazsa beyin için yeterince enerji oluşmaz. Yorgunluk, baş ağrısı, dikkat ve algılama azlığı görülebilir. Yapılan araştırmalar, sabah kahvaltısı yapan öğrencilerin okula devam ve başarılarının daha iyi olduğunu göstermektedir’’ diye konuştu.

SINAV GÜNÜ KAHVALTIYI UNUTMAYIN

Özellikle sınav sabahı öğrencilerin kahvaltılarını tam olarak yapmaları sınav sırasındaki başarılarında büyük önem taşıdığını dile getiren canlıgil, şöyle konuştu:

”Sınav öncesi ve sınav günü susamaya neden olacak yağlı ve tuzlu besinlerin tüketiminden kaçınılmalı. Besin zehirlenmesi riski olabileceği için dışarıda ve açıkta satılan besinler tüketilmemeli. Sınav sırasında tüketilen şeker ve şekerli besinlerin dikkati ve algılamayı artırdığı inanışları doğru değil. Bu tür besinler uykuya meyili artırabilir. Sınav sırasında şeker ve çikolata yerine taze veya kuru meyveler tercih edilmeli. Havaların ısındığı göz önüne alınarak sınav öncesinde ve sırasında yeterli su ve meyve suyu alımına özen gösterilmeli, kafein içeren içecekler uyarıcı etki yapabileceği için sınav öncesinde çay, kahve, neskafe ve kolalı içecekler yerine süt, taze sıkılmış meyve suları, ıhlamur, kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilmelidir.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious