Sınav günü giyiminize dikkat edin

Sınav günü giyiminize dikkat edin.17358
  • Giriş : 01.06.2008 / 21:35:00

Eğitimci ve televizyon programcısı Cahit Şener, çalışkan öğrencinin sınavdan korkmaması gerektiğini, asıl korkulması gerekenin 'yan gel yat' mantığı olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İlkadım Belediyesi tarafından düzenlenen "ÖSS'ye 5 Kala" adlı seminere konuşmacı olarak katılan Cahit Şener, bayanların bakımlı ve güzel, erkeklerin şık olarak sınava girmesinin kendilerine moral vereceğini söyledi. Atatürk Kültür Merkezi(AKM)'de düzenlenen, çok sayıda öğrenci ve velilerin katıldığı programa konuşmacı olarak katılan Cahit Şener, ÖSS sınavının iyi ki var olduğunu, bu tür sınavların sapla samanı ayırmaya yaradığını ifade etti.

Şener öğrencilere sınava girecekleri gün ne yapmaları konusunda tavsiyelerde bulundu. Sınav günü en sevdiğiniz elbiselerinizi giyin diyen Şener, "Rahat kıyafetler giyin ama size moral verecek tarzda olsun. O gün kızlar, paçoz paçoz çıkmayın. Erkekler yüzünüzü yıkamadan, saçınızı taramadan çıkmayın. Sınavı küçümsemeyin, hafife almayın, çok önemseyin. Sınavı ne kadar önemsediğiniz gösterirseniz, inanın sınav da size o kadar önem verir. Sınav günü istediğiniz gibi hareket edin. Yani diğer günlerden o günü ayırmayın. Yani kahvaltı alışkanlığınız yoksa o gün sınav var diye kahvaltı yapmayın. O zaman yedikleriniz sizi sınavda bozar. O günde olağan günlerden biridir. Çok şık olun ama her zaman sabah kahvaltıda ne yiyorsanız o günde öyle yapın." dedi.

Bu yıl sınava girecek olan kişilerin nitelik olarak aynı olmadığını belirten Şener, "500 bin kişi bu sene lise son sınıftan sınava giremiyor. Mezun olamadığı için. Onların yerine gelen kişiler ise şu an üniversitede okuyan öğrenciler sınava giriyor. Şu an sınava girecek kişilerin arasında geçmiştekine nazaran daha bilgili kişiler var. Geçen yıl 80 net ile girilen yere, bu sene 83 netle girilir. Bunun için tedbir almanız lazım." dedi.

Bu yıl üniversiteye alınacak öğrenci kontenjanının arttığını ve 114 bin öğrencinin kontenjandan alınacağını hatırlatan Şener, şöyle konuştu: "Bunlardan 51 bin tanesi devlet okullarına, diğerleri de özel okullara alınacak. Bu da bu yıl sınava girenler için bir avantajdır. Sonuç olarak sınavın geçen yıldan farkı olmayacaktır. Nitelik artması kontenjan artması ile dengelenecek. Çalışkan öğrenci sınavdan korkmamalı. Bizi korkutan sınav değil ki zaten. Yan gel yat, sonra 'ben çok stresliyim' de. Bir öğrencide donanım ne kadar yüksek ise sınav kaygısı o kadar az olur. Donanım ne kadar az ise sınav kaygısı o kadar artar. Birkaç tür insanın sınav kaygısı yoktur. Birincisi 'babamın milyarları var bana ne ya' diyorsa, o okul okumasa da olur. Zaten o şimdiden altına BMW'yi çoktan almıştır. Bu adamın hiç kaygısı yoktur. İkincisi 'hayırlısıyla bir kısmetim çıksın' diyenler var. Bu bir seçim işidir, kim neyi seçerse ona saygı göstermek lazım. Sınav ciddi bir iştir kaygı duyulacak bir iştir. Ama kaygı sizi boğmamalıdır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious