Sınav kaygısına 'dopingli' çözüm

  • Giriş : 20.05.2006 / 00:00:00

Sınav kaygısı yaşayan öğrenciler, "Sınav Doping Programı (SDP)" sayesinde bunu kontrol altına alıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Psikolojik danışman ve yazar Hüseyin Öztürk tarafından uygulanan SDP, eğitimde öğrencilere sınav kaygısını kontrol altına alma yöntemleri, hızlı test çözme teknikleri, konsantrasyon ve dikkat problemlerini çözme, kendi kendini motive etmeyi sağlayan teknikler öğretiyor.

SDP hakkında bilgi veren Öztürk, bu yıl üniversite sınav sisteminin değişmesine paralel olarak öğrencilerin aşırı düzeyde sınav kaygısı yaşadığını, özellikle lise 3. sınıftakilerin dershaneyle okul arasında sıkıştığı için kaygısının arttığını ve başaracaklarına inancın azaldığını söyledi.

Öztürk, SDP programına katılan öğrencilerin sınav zamanında olabilecek en kötü senaryolara göre hazırlık yapmasını sağladıklarını belirterek, "Bu amaçla özellikle öğrenme stili sese dayalı olan ve sınavda seslerden aşırı derecede etkilenen öğrenciler, bu olumsuzluğu ortadan kaldırmak için sesli ortamlarda sınava sokulmakta ve bu problemi yenmesi sağlanmaktadır." dedi.

Sınavlara hazırlığın yüzde 50 teknik, yüzde 50 psikolojik olduğunu kaydedden Öztürk, geçen yıl öğrencilerin yüzde 63'ünün sınav kaygısı ve dikkat problemleri yüzünden ÖSS'yi kaybettiğini vurguladı. Öztürk, psikolojik hazırlığın OKS ve ÖSS başarısında çok etkili olduğunu ifade etti.

Hüseyin Öztürk, öğrencilerin rahatlaması, motivasyonlarının artması ve sınava olumlu bakış açıları geliştirmeleri için SDP eğitimlerini salonların dışına çıkarıp farklı mekanlarda sıradışı teknikler kullandıklarını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious